İhracat nedir?

ihracat-nedirİhracat nedir sorusuna verilecek en kısa cevap, bir ülkenin başka bir ülkeye döviz karşılığında mal satmasıdır. Ülkeler ekonomilerini geliştirmek için dış ülkelere ürünlerinin satışını artırmaya çalışmaktadır. Başka bir ülkeye mal satmak içinse siyasi olarak iki ülkenin ilişkileri iyi olmalıdır. İkili ilişkiler ne kadar çok gelişirse, iki ülke arasında mal alışverişi doğru orantılı bir şekilde artar. Günümüz ekonomisinde ihracat yapan ülkeler her zaman kendini geliştirmektedir.

Bir şirket olarak ve ya bireysel olarak ihracat yapmanız için bazı ihracat birliklerinden birine üye olmanız gerekmektedir. Dış ülkelere ihracatını gerçekleştireceğiniz malın, gümrük müşavirlerince gümrük beyannamesi düzenlenmesi gerekmektedir. Gümrük müşavirliğinin bu beyannameyi düzenlemesi içinse ihracatı yapanın karşı firmaya fatura kesmesi gerekmektedir.

İhracat yapacağınız malın parasını çeşitli yollarla firmalardan alabilirsiniz. Bütün para transferleri banka aracılığı ile yapılmalıdır. Bunun yanında bankalar aracılığı ile akreditif ihbarı ile paranızı alabilirsiniz. Akreditif ihbarını malı satın alan firma açar. Siz malı teslim ettiğinize dair gereken evrakları bankaya ilettiğinizde para hesabınıza geçer.

Mallarınızı ihraç etmek için deniz, hava ve kara taşımacılığını tercih edebilirsiniz. Her taşıma alanında da hazırlamanız gereken resmi evraklar vardır. Bu evraklar harfiyen doğru olması gerekir. Karşı firmanın unvanında harf hatası dahi yapamazsınız. Çok detaylı kontrollerden geçen evraklarda oluşabilecek bir hatada mal teslim edilmez. Bunun yanında ihracatı yapan firmaya da ceza kesilir.

Bir Cevap Yazın