Huzursuzluktan kurtulmanın yolu nedir?

Özellikle hayatını bir girişimci olarak yaşamak isteyen ve sürekli başarıyı hedefleyen insanlarda, huzursuzluk çok olur. Bu duruma sebep olan etkenler, özellikle işlerinin başarısız olması veya yoğun çalışmaktan kaynaklanan stres ve dağınıklık, işlerin aksamaya başlaması, motivasyonun düşmesi gibi nedenlerdir. Ama insan olarak, bu tür olumsuzlukların olması doğaldır. Bu durumları doğal bir süreç olarak bakmak, içinden erkenden çıkarak kaldığınız yerden devam edebilmek için önemli bir alışkanlık olmalı.Businessman Holding Head in Hands

Özellikle beyin kimyasını bozacak durumlarla yüz göz olduysanız, motivasyonun düşmesi muhtemel. Beyin kimyasını bozan şeyler, aşırı sigara tüketimi, yeterince beyine oksijen gidememesi, su tüketimindeki azlık gibi şeyler. Bunlarla alakalı daha geniş bilgiler için Muhammed Bozdağ’a ait olan Zihinsel Şifa adlı eseri tavsiye ederim.

  1. Kendinize zaman ayırmayı asla unutmayın. Aslında kendi hayallerinizin gerçekleşmesi adına yaptıklarınız, kendinize ayırdığınız zamandır. Ama bunu sağlarken izlediğiniz yol ve planda, tatil ve teneffüs de olmalı. Beyini fazla yorarak, işlerinizin aksak olmasına müsaade etmeyin. Biraz ara vermeyi bilin. Hayatın hazzından zevk almayı unutmayın. İhmalkarlık yapmayın…
  2. Eğer beyin kimyanızı düzenleyecek işlerle meşgul olmazsanız, sağlığınız düzgün olmaya bilir. Bunun için spor yapmaktan asla kaçınmayın. Bir dövüş kursuna yazılmanız, stresinizi atmanız için iyi bir tercih olabilir. Yada bir yürüyüş, koşa yapabilirsiniz.
  3. Arada kendinizi doğaya salmak zorundasınız. Evet, toprakla bütünleşmek, kuş sesleriyle dinlenmek, çiçekler arasında düşüncelere dalmak, deniz kenarında hayallerinizi düşünmek, yapacaklarınızı yeniden gözden geçirmek, iyi bir teneffüs olabilir.
  4. Sanatla ilgilenmeniz de, stresten ve huzursuzluktan kurtulmanızı sağlayacak. Roman okumak veya yazmak, klarnet çalmak, bale, opera gibi dallarla ilgilenmek, sizi stresten alıkoyabilir. Yeteneklerinize daha iyi odaklanmak için mutlaka ilgilenmeniz gereken şeyler var.
  5. Çok büyük ödüller peşinde koşmayın. Bilin ki elinizde olanlar ve size sunulmuş hayat zaten en iyi ödül. Bu hayatta hayallerinizin peşinden koşmak için karşılıksız bir mücadele gerçekleştirin.

Bir Cevap Yazın