Bebeklere sebze çorbası nasıl yapılmalıdır?

sebze çorbasıBebeklere sebze çorbası verilmesine yani sebzelere dördüncü aydan itibaren geçilebilir. Anne sütü emen bebeklerin, dördüncü aydan itibaren hazırlayacağınız sebze çorbaları destekleyici bir besin kaynağı olacaktır. Ancak bunlara geçişin bebeği alıştırarak yapılması gerekir. Sebzelerin içerisinde vitamin, karbonhidrat ve bebeklerin bağırsaklarının çalışmasını sağlayacak lifler bulunur. Fakat bu dönemde yani süt çocuklarında bazı sebeplerle sebzelerin bir bölümünün verilmemesi gerekir. Bu sebzelerin arasında pancar, yer elması, bamya ve salatalık gibi bildiğimiz yiyecekler yer alır. Hazırlanan sebze çorbalarının içinde mevsimine göre patates, kereviz, havuç, kara lahana, semiz otu, brokoli, ıspanak, brüksel lahanası, karnabahar, çarliston biber, kırmızı biber, taze bezelye, enginar, taze nane ve maydanoz gibi sebzeler olabilir. Alerjik etkisi yüzünden domatesin bebeğin 7.-8. ayından önce verilmemesi gerekmektedir. Patlıcan ise bebek yönünden bir besleyiciliği olmadığından ve içinde nikotin olduğundan, sebze çorbasının içinde yer almamalıdır. Bunların dışında pırasa, lahana, sarımsak ve soğan gibi gaz yapıcı etkisi olan sebzeler bebekler 9. aya gelinceye kadar kullanılmamalıdır.

Bebeklere sebze çorbası hazırlanırken neye dikkat edilmelidir?

 • Sebzeler önce çok iyi yıkanmalıdır.
 • Sebzeleri pişirmeden kısa bir süre önce doğranmalısınız.
 • Pişme sırasında yetecek miktarda su ilave edilmeli ve bu su çorba yapımında kullanılmalıdır.
 • Kısa sürede pişirilmesi gerekir.
 • Pişme sırasında içine soda ilave edilmemelidir.
 • Bazı sebzeler özellikle kara lahana, ıspanak, taze fasulye ve pazı gibi sebzeler bekletildiğinde nitrit gibi maddeler açığa çıkaracağından, sebze çorbasının az miktarda yapılması ve 24 saat içinde tüketilmesi gerekir. Nitrit bebekler için büyüme geriliği ve kansızlık gibi etkilere neden olabilir.
 • Çorba için zeytinyağı kullanıldığında, bunu çorba pişerken ilave etmeyin. Soğumaya bıraktığınızda, çorbanın içine koyun.

Bebekler için sebze çorbası nasıl yapılır?

Mevsimine uygun şekilde ıspanak, patates, havuç ve kabak gibi sebzelerin içinden en az iki çeşidini kullanıp, sebze çorbasını hazırlayabilirsiniz.

 • 4 su bardağı su
 • 1 adet orta boy patates
 • 2 adet orta boy havuç
 • Bir tutam tuz
 • 1 mama kaşığı irmik

Sebzeleri iyice yıkayıp, daha sonra doğrayın. Hepsini bir arada suyun içinde ve az miktarda tuzla kapaklı bir tencerenin içinde 45-50 dakika pişirin. Arzu ederseniz pişireceğiniz sebzelerin besin değerlerini koruması için, pişirme sırasında buharlı pişirici kullanabilirsiniz. İyice pişmiş olan sebzeleri tel süzgeçten, ancak ezmeden sadece suyunu çıkarmalısınız. Bu suyun içerisine bir mama kaşığı kadar irmik koyup, beş dakika kadar pişirin. Bunu önce bebeğinize tattırın. Eğer bunu yerse sorun olmaz. Yemediği zaman içine bir tane kesme şeker ekleyin. Anne sütünün dışında gıda alan bebeklere bu çorbayı günde bir öğün verebilirsiniz. Üç gün boyunca bebeğin sindiriminde herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde, sebze çorbanızı yağsız et suyuyla pişirebilirsiniz. Çalışan anneler ve zamanı kısıtlı olan anneler hazırlamış oldukları sebze çorbasını arzu ederlerse dondurarak saklayabilir. Bu şekilde hazırlanan sebze çorbası ve sebze püresi iki ay boyunca bozulmadan derin dondurucunun içinde saklayabilirsiniz. Bebeğiniz bir hafta kadar sebze suyuna alıştıktan sonra, sebzeleri püre haline getirerek, bu çorbayı hazırlayabilirsiniz. Belirli süre çorbaya alıştıktan sonra, hazırlamış olduğunuz çorbanın içerisine iki defa çekilen yağsız daha kıymasından bir mama kaşığı kadar ilave edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın