Hürrem Sultan kimdir?

Hurrem SultanOsmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın nikahlı eşi, Padişah II. Selim’in annesidir. Doğum tarihi tam olarak bilinmemekle beraber Lehistan’da doğduğu bilinmektedir. 15 Nisan 1558’te İstanbulda ölmüştür. Esas adı Alexandra Lisowska’dır.

Kanuni Sultan Süleyman’ın nikahlı eşi olarak aralarına katıldığı Osmanlı kadınları içinde en ünlülerden biridir. Güzelliği, hırsı, zekası ile tanınmıştır. Avrupa’da Roxelana olarak anılmıştır. Hayatı birçok edebi esere, tiyatro oyununa, diziye ve filme konu olmuştur.

Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman’uın 5 oğulları (Mehmed, Cihangir, Selim, Bayezıd ve Abdullah) ile bir kızları (Mihrimah Sultan) olmuştur. Abdullah 3 yaşındayken vefat etmiştir. Kanuni’nin tüm oğulları, Selim ve Bayezıd hariç, Kanuni hayattayken vefat etmiştir. Selim ile Bayezıd taht için çetin bir mücadele vermiş, savaşı Selim kazanmıştır.

Hürrem Sultan’ın Osmanlı İmparatorluğu’na gelişinden önceki hayatı fazla bilinmemektedir. Osmanlı’ya getirilip hareme katıldığı ve Kanuni Sultan Süleyman’ın kalbini de haremden geliş gidişlerinde kazandığı rivayet edilir.

Hürrem Sultan saraya geldiğinde, Kanuni Sultan Süleyman Mahidevran Sultan ile beraberdir ve ondan oğulları Mustafa olmuştur. Kanuni’nin annesi Ayşe Hafsa Sultan sarayın en güçlü kadını iken, Mahidevran Sultan da ondan sonra gelen ikinci en güçlü kadın kabul edilmiştir.

Hürrem Sultan Kanuni Sultan Süleyman’ın gönlünü kazandıktan itibaren savaşını sarayın en güçlü kadını olmak için vermiştir. Kanuni Sultan Süleyman ile olan ilişkisinden oğulları Mehmed’in doğması Hürrem Sultan’ı bu yolda ilerletmeye başlamış, onu sarayın üçüncü önemli kadını yapmıştır. Oğulları Cihangir’in doğumundan sonra Kanuni ile
gerçekleşen nikahı onu sarayın ikinci en güçlü kadını yapmıştır. Mahidevran Sultan gözden düşmüş, oğlu Mustafa ile Manisa’ya gönderilmiştir. Hürrem Sultan taht için oğullarının önünde en büyük engel olarak gördüğü Mustafa’nın binbir türlü entrika çevirerek Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile öldürülmesini sağlamıştır. Entrikaları sonuç vermiş taht Kanuni’den sonra Şehzade Selim’e kalmıştır. Ancak, o bunu göremeden, yani Valide Sultan olamadan, 1558 yılında vefat
etmiştir.

Bir Cevap Yazın