Horozlar neden öter?

Özellikle teknolojinin gelişmediği ve insanların açık alanlarda yaşadığı dönemlerde, horozların sabahın “köründe” ötesi çoğu insanın uyanmasına ve sinirlerinin bozulmasına neden olmuştur. Günümüzde de köyde yaşayan insanlar hala horozların erken saatler ötmesine sinirlenmektedir ki “vakitsiz öten horozun başını keserler” şeklinde bir deyimimiz dahi vardır. Güneş doğumuna yakın saatlerde yani tan vaktinde sadece horozlar değil, tüm kuşlar öter.

Sabahın erken saatlerinde ötmek sadece horozlara özel bir durum değildir çünkü neredeyse tüm kuşlar bu vakitlerde ötmektedir. Ancak horozun bu dengeli fark edilir olması, kuşkusuz sahip olduğu sesin çok yüksek olması ve horozların oldukça uzun süre boyunca ötebilmeleridir. Bilimsel olarak horozlar neden öter sorusunun cevabı, biyolojik saatleri bu vakitte ötmek için programlanmıştır şeklinde verilebilir. Ancak horozlar üzerinde yapılan araştırmalar, birçok farklı nedenden dolayı horozların öttüğünü ortaya çıkartmıştır.

Horozların öttüğü vakitlerde tavuklar yumurtlamak ile meşgul olduğundan, horozlar dişilere varlıklarını bildirmek için ötebilir. Ayrıca tıpkı kedi ve köpeklerin alanlarını işaretlemek için etrafa idrar bırakması gibi tavuklar da kendilerine ait bölgeyi “ses” ile belirlemektedir. Böylece yaşadığı bölgenin kendisine ait olduğunu ve tavuklarında bir nevi kendi “haremi” olduğunu rakip horozlara duyurmaktadır. Ayrıca yapılan deneylerde horozların başka bir horozun sesini duyduğunda da öttüğünün belirlenmesini sağlamıştır.

Horozlar sadece tan vaktinde değil, gün içerisinde de oldukça sık bir şekilde öter. Ancak gün içerisinde birçok farklı ses ortama karıştığından ve sabah vaktindeki sessizlik olmadığından gündüz ötmeleri bu kadar çok ilgi çekmez. Horozların ötme sebepleri arasında tavuklara kendilerini göstermek ve çiftleşme için ideal sağlıklı erkek olduğunu göstermek istemesi de vardır. Horozlar bunu bir nevi güç gösterisi olarak yapmaktadır. Ayrıca herhangi bir tehlike anında da öterek, diğer tavuk ve civcivleri uyarmaktadırlar. Daha birçok farklı nedenden ötebilen horozlar, bu aktiviteyi tamamen içgüdüsel olarak yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın