Horozlar neden öter?

Özellikle teknolojinin gelişmediği ve insanların açık alanlarda yaşadığı dönemlerde, horozların sabahın “köründe” ötesi çoğu insanın uyanmasına ve sinirlerinin bozulmasına neden olmuştur. Günümüzde de köyde yaşayan insanlar hala horozların erken saatler ötmesine sinirlenmektedir ki “vakitsiz öten horozun başını keserler” şeklinde bir deyimimiz dahi vardır. Güneş doğumuna yakın saatlerde yani tan vaktinde sadece horozlar değil, tüm kuşlar öter.

Sabahın erken saatlerinde ötmek sadece horozlara özel bir durum değildir çünkü neredeyse tüm kuşlar bu vakitlerde ötmektedir. Ancak horozun bu dengeli fark edilir olması, kuşkusuz sahip olduğu sesin çok yüksek olması ve horozların oldukça uzun süre boyunca ötebilmeleridir. Bilimsel olarak horozlar neden öter sorusunun cevabı, biyolojik saatleri bu vakitte ötmek için programlanmıştır şeklinde verilebilir. Ancak horozlar üzerinde yapılan araştırmalar, birçok farklı nedenden dolayı horozların öttüğünü ortaya çıkartmıştır.

Horozların öttüğü vakitlerde tavuklar yumurtlamak ile meşgul olduğundan, horozlar dişilere varlıklarını bildirmek için ötebilir. Ayrıca tıpkı kedi ve köpeklerin alanlarını işaretlemek için etrafa idrar bırakması gibi tavuklar da kendilerine ait bölgeyi “ses” ile belirlemektedir. Böylece yaşadığı bölgenin kendisine ait olduğunu ve tavuklarında bir nevi kendi “haremi” olduğunu rakip horozlara duyurmaktadır. Ayrıca yapılan deneylerde horozların başka bir horozun sesini duyduğunda da öttüğünün belirlenmesini sağlamıştır.

Horozlar sadece tan vaktinde değil, gün içerisinde de oldukça sık bir şekilde öter. Ancak gün içerisinde birçok farklı ses ortama karıştığından ve sabah vaktindeki sessizlik olmadığından gündüz ötmeleri bu kadar çok ilgi çekmez. Horozların ötme sebepleri arasında tavuklara kendilerini göstermek ve çiftleşme için ideal sağlıklı erkek olduğunu göstermek istemesi de vardır. Horozlar bunu bir nevi güç gösterisi olarak yapmaktadır. Ayrıca herhangi bir tehlike anında da öterek, diğer tavuk ve civcivleri uyarmaktadırlar. Daha birçok farklı nedenden ötebilen horozlar, bu aktiviteyi tamamen içgüdüsel olarak yapmaktadır.

18 thoughts on “Horozlar neden öter?

 • 25 Ekim 2016 tarihinde, saat 15:07
  Permalink

  Horoz ötüşünü dini yorumlarla açıklamak isteyenler ; size söylüyorum : Hadi islam aleminin horozları dediğiniz sebepten ötüyor. Peki Japonya’daki, Rusya’daki, Amerika’daki ve diğer müslüman olmayan ülkelerin horozları niçin ötüyor? Siz dünyadaki her şeyi islama göre yorumlamaya alıştırılmışsınız. İslamiyet yeryüzüne geleli 1400 yıl oldu. Ondan önce horozlar ötmüyor muydu?

  Yanıtla
  • 26 Mart 2017 tarihinde, saat 13:34
   Permalink

   Hz. Adem’den bugüne tüm peygamberlerin getirdiği din İslam’dır. Bağnazca kör bakışı bırakıp araştırmak lazım. Bu arada tavuklar şafakta yumurtlamaz.

 • 19 Eylül 2014 tarihinde, saat 04:58
  Permalink

  İnsanlara gıcık olduklarından.

  Yanıtla
 • 27 Temmuz 2014 tarihinde, saat 18:38
  Permalink

  İnekler neden möööö ler ? iftarınıza süt hazır buyrun gelin demek için mi ?
  Eşeklar neden anırır ? Cami mesafeliyse gel sırtımda götüreyim diyemi ??

  illaki herşeyi dine allaha bağlayacaksınız ya,,,pes doğrusu….

  Yanıtla
 • 16 Haziran 2014 tarihinde, saat 21:04
  Permalink

  horozlar melekleri ğörünçe öterler insan oglu uykuya doymadigi için

  Yanıtla
 • 12 Mayıs 2014 tarihinde, saat 06:22
  Permalink

  Japonya’daki Nagoya Üniversitesi’nden Suyoshi Shimmura ve Takashi Yoshimura, gün doğumunda öten horozların zamanı nasıl bilebildiğini araştırdı.
  Araştırma kapsamında, bir grup horoz, daha önceden içine kamera yerleştirilmiş karanlık bir odaya koyuldu. Horozlar günün her saati ötse de büyük bir kısmı gün doğumunda öttü.
  Hiç güneş ışığı görmeden 2 hafta karanlık odada tutulan horozların, biyolojik saatleri giderek bozuldu ve daha sık zamansız ötmeye başladı.
  Deneyin diğer 2 haftalık dönemini de karanlık odada geçiren horozlar, 24 saate dayanan biyolojik ritimlerini tamamen kaybederek, gün doğuşunu ayırt edemez hale geldi.
  Toplamda 4 hafta karanlık odada tutulan horozların, ışık görmedikleri için biyolojik ritimlerinin tamamen bozulduğu ve yeniden harekete geçmesi için ışığa ihtiyaç duydukları belirlendi.
  Araştırma, Current Biology dergisinde yayımlandı.

  Yanıtla
 • 05 Şubat 2014 tarihinde, saat 07:40
  Permalink

  Horozların da herşey gibi bir yaratılış sebebi vardır. Bilimi yoksaymak doğru değildir ama horozla ilgili söylenenlere inanmakta pek akıllı işi değildir. Biraz sonra söyleyeceklerimi bilimsel olarak isbatlamak nasıl mümkün değil ise yukarda yazılanları isbatlamakta mümkün değildir horozla konuşmuşluğu olan var mı?? Horozlar gün içindeki vakit aralıkları girmeden , girince ve girdikten sonra insanlara bildirmek hatırlatmak için yaratılmış varlıklardır. Yani horoz vakit tayini yapıyor diyebiliriz. Vakitsiz öteni var mıdır bilmiyorum ancak bizde bir tane denizli horozu var ve dediğim gibi örneğin öğle ezanı okunmadan okunma vakti gelince ve mğle vakti çıkmak üzreyken ötüyor. Peki horoz bu vakitleri nasıl biliyor ? Hak teala hz. Her işinde olduğu gibi bu işine de bir nizam koymuş. 1. Kat semada(gök katınta) arş horozu denilen horoz suretli bir melek vardır. Yeryüzündeki horozlar ötmeleri gereken vakitleri bu melekten bilirler. Bu melek insanlara çağrıda bulunur kulağı açık olan müslüman duyar kapalılarda aklını kullanıp yeryüzündeki horozlardan anlarlar vakitleri. Bu melek gece ibadeti zamanında da horozlara ötmelerini bildirir ve gecenin zaman dilimlerinde de yeryüzündeki horozlar bu meleğin emriyle öterler. Hatta gece horozlar kanatlarının alt kısmınıyere sürterek çırparlar ara ara işte bu hareketleri de bu melekten gelir. Herkese hürmetler…

  Yanıtla
 • 25 Eylül 2013 tarihinde, saat 09:18
  Permalink

  Yorum yazanlar.. Siz ne kullaniyorsaniz bende aynindan istiyorum…melekleri görmek istiyorum. Haremim olsun istiyorum.

  Yanıtla
 • 06 Eylül 2013 tarihinde, saat 06:57
  Permalink

  “Bilim kadar basit”? bilimin o kadar basit olduğunu düşünüyorsan yap. En azından bir işe yararsın.
  Burada bilgi yanlış falan değil sadece eksik verilmiş ve olaya sizin açınızdan bakılmamış.

  Yanıtla
 • 26 Ağustos 2013 tarihinde, saat 17:45
  Permalink

  burda yobazca yorumlar yapılmış olaya şizofrenik acıdan bakmayı kesin bilimsel gerçeklere boş laf demek bilimi bilmeyenlerin işidir

  Yanıtla
 • 12 Ağustos 2013 tarihinde, saat 22:29
  Permalink

  horozlar Allah ın kudretinden dolayı tan vaktinde öterler bu konu bilim kadar basit birşeyle açıklanamaz

  Yanıtla
  • 19 Şubat 2016 tarihinde, saat 13:55
   Permalink

   Sen ne mezunusun la veya daha doğrusu ne içiyon

 • 15 Nisan 2013 tarihinde, saat 13:32
  Permalink

  Ben,de katiliyorum kaya kardesin yorumlarina. Birde gunesin ilk dogacagi anlari hissedebilen hassas göz perdesinden dolayida olabilirmi acaba?
  Ama horozlar cok asil hayvandirlar.

  Yanıtla
 • 05 Nisan 2013 tarihinde, saat 16:21
  Permalink

  melek gördüklerinde öterler

  Yanıtla
 • 27 Ocak 2013 tarihinde, saat 08:41
  Permalink

  tam anlatmamiş horozlar galibiyetinide gostermek için oterler

  Yanıtla
 • 05 Eylül 2012 tarihinde, saat 16:17
  Permalink

  çok dogru katılıyorum kaya kardeşe hemde horozların melekleri gördügü zamanda öttügü söylenir

  Yanıtla
 • 17 Ağustos 2012 tarihinde, saat 04:58
  Permalink

  bu anlatılanlar zaten beş yaşındaki bir çocuğu bile tatmin etmez..
  horozlar sabah erkenden ötmeye başlar…çünkü ilahi güç onlara bu görevi vermiştir ki insanoğlunu sabah namazına kaldırsın…sonra yok ben uyanamamışım yok kaldıran da olmadı ki gibi bahaneler bulmayalım diye kainatın yaratıcısı yüce allah her şeyi öyle güzel ayarlamış ki bize sadece gözümüzü kulağımızı ve aklımızı açıp hayatı anlayarak yaşamak geliyor….
  öyle yok tüm kuşlar ötüyomuş o da ötüyo bölgesiymiş ne bölgesi geçelim böyle boş lafları lütfen….

  Yanıtla
  • 04 Şubat 2017 tarihinde, saat 23:08
   Permalink

   güzel kafa kardeşim

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: