Himalaya tuzunun insan sağlığına faydaları nelerdir?

Himalaya tuzu, oluşumu milyonlarca yıl öncesine dayanan, suda çözülebilen, insan bedeni içerisindeki sıvı dengesini sağlayabilen, bilinen en doğal tuzdur. İçerisinde 84 adet mineral bulunan, pek çok faydası olan himalaya tuzu, himalayadünya üzerinde 5 yerde üretilmektedir. En fazla çıkarıldığı yer Pakistan’daki Himalaya dağlarıdır. Çok küçük molekül yapısına sahip olduğu için, hücre zarından kolayca geçer. Kullandığımız sofra tuzunun aksine, vücudumuz için faydalı olan bu tuzun yararlarını söylemek gerekirse;

Damar sertliğine neden olmaz.

Vücudun asit, baz dengesini korur.

Dolaşım sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Vücutta biriken toksinlerin ve ödemin atılmasını sağlar.

Yüksek tansiyon, depresyon ve stresi önlemede etkilidir.

Kemik erimesi, kireçlenme ve romatizmada faydalıdır.

Kanserli hücre oluşumunu engelleyerek, kanser vakalarının yayılmasını önler.

Yaşlanmayı geciktirir, hafıza ve unutkanlık problemlerini giderir.

Astım ve bronşitte kullanılabilir.

Haricen kullanılarak, cilt sorunlarında özellikle akne, çil gibi gibi problemler de tedavi edici etkisini gösterir. Sedef ve egzamalarda da etkilidir.

Himalaya tuzu, sofra tuzunun kullanıldığı gibi yemeklerde de kullanılabilir. Kristal halde olduğu için su içerisinde eritilerek, yemek piştikten sonra ilave edilir. Kaynama esnasında faydalı etkileri azalacağından, bu sırada ilave etmemek gerekir. Himalaya tuzu suyun içerisinde eritilerek kullanılır. Tuzun suyun içerisinde erimesi, yaklaşık 4 – 5 gün sürmektedir. Bir bardak suyun içerinde eriteceğiniz himalaya tuzu, düzenli kullanıldığında etkilerini göreceğiniz bir kürdür. Günümüzde himalaya tuzunun rahatlatıcı etkilerinden gerekli faydayı sağlamak için, tuz blokları ve tuğlalarından oluşturulan terapi odaları, sağlık merkezlerinde ve termal otellerde oldukça fazla kullanılmaktadır.

İnsan vücudunun yaklaşık olarak, % 75 i sudan, kalanı ise tuzdan oluşmaktadır. Vücudumuz su ve tuzu sürekli olarak dışarıdan almak zorundadır. Sofra tuzun zararları düşünüldüğünde, doğal tuzun önemi artmaktadır. Sağlığınıza devam etmek ve korumak isterseniz, doğal tuzları tercih etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın