Bülent Ortaçgil kimdir?

0040lxBülent Ortaçgil 1950 yılında Ankara’da doğmuştur. Babası Askeri Tıp doktoru, annesi Ev hanımıdır.

Okuduğu Lise’de aralarında Mazhar Alanson’unda bulunduğu okul arkadaşlarıyla birlikte gitar çalmaya başlar. İlk gitarını eniştesi almıştır. O yıllarda, amatör olarak farklı farklı müzik grupları kurdular. The Beatles grubundan çok etkilendiği için müzik çalışmalarına hız verdi. Ortaçgil, gitarı ile sade müzikler yapıyordu.

1971’de Kimya Mühendisliğinde okuyorken “Anlamsız / Yüzünü Dökme Küçük Kız” isimli kırkbeşlik plağı yayınlandı. Bu albüm çok fazla satmadı. Ancak, Hey Dergisinin düzenlediği “Yılın Ümit Veren Şarkıcısı”  anketinde 4. Oldu.

İlk Albümü olan “Benimle Oynar mısın?” adlı albümü 1974 yılında kaydettikten sonra, evlendi. Ve müziğe 10 yıl ara verdi. Pfizer ve Netaş gibi firmalarda Kimya mühendisliği yaptı. Fikret Kızılok’la birlikte Kadıköy’de tekrar çalmaya başlayan Ortaçgil, müziğe tekrar dönüş yaptı.

Yeni bestelerinden oluşan son albümünü 1998 yılında çıkardı. 1999 yılında sevilen parçalarından oluşan “Eski Defterler” adında bir albüm çıkardı. 2000 yılında çeşitli sanatçıların, Bülent Ortaçgil’in sarkılarını seslendirdi.

Onno Tunç ve Ergun Pekakçan’la gibi isimlerle çalışan Ortaçgil, hala Türk müziğinin önemli isimlerindendir.

Bir Cevap Yazın