Hemoglobin yüksekliği nedir?

İnsanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan en önemli yapılardan biri olan hemoglobin; vücuttaki Oksijen, Karbondioksit ve proton transferini mümkün kılan protein yapılı bir hücredir. Hemoglobinler solunum organlarında işlenen Oksijeni vücudun diğer bölümlerine taşıyarak, yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi için gerekli olan hücresel işlemlerin devamlılığını sağlar. Ayrıca dokulardaki hücrelerin çeşitli faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan Karbondioksiti de taşıyan hemoglobinler, bu Karbondiotsitlerin solunum organlarına taşınmasında görev alır. Oksijeni +2 değer taşıyan atomları Demir(Fe) ile bağlayarak molekül haline getiren hemoglobinler, eritrositlerin içinde bulunmaktadır.

İnsanların kan testleri sonucunda edindikleri çeşitli veriler, son yıllarda “yüksek hemoglobin ve düşük hemoglobin” gibi iki yeni kavramın merak edilmesine neden olmuştur. Vücut içinde Oksijen, Karbindioksit ve proton transferini mümkün kulan hemoglobinlerin sayısındaki azalma düşük hemoglobin yani “anemi” olarak adlandırılırken, bu hemoglobin değerinin normalin üstünde yer alması da hemoglobin yüksekliği yani “polisitemi” hastalığı olarak isimlendirilmektedir. Vücudun “tamponu” olarak bilinen hemoglobin insanın yaşamını sürdürebilmesi için muhakkak almak zorunda olduğu Oksijeni taşıyan mekanizmadır. Demir atomunun +2 değeri alan versiyonları ile birleşen bu mekanizma, bu sayede su molekülüne de bağlanabilmektedir. 6 farklı türevi olan hemoglobinin Azot ile bağlanan çeşitleri de bulunmaktadır.

Hemoglobinler Oksijen yerine CO2 ile de birleşebilir ve bu halde ortaya Karbamino Hemoglobinler çıkar. Kanda birçok hastalığın oluşmasına neden olan bu durum, hemoglobinlerin Oksijenden daha çok Karbon atomlarına eğimli olmasından kaynaklanır. Oksijen ile birleşmiş haline nazaran çok daha dayanıksız bir yapıda olmasına rağmen hemoglobinler Karbon ile molekül oluşturma eğilimi gösterir. Her insanın vücudunda günlük belirli bir oranda hemoglobin yıkımı yaşanmakta ve parçalanan bu hemoglobinlerin yerine yenileri sentezlenmektedir. Hücresel bir faaliyet olan hemoglobin sentezi, hücre içinde mitokondri ve sitoplazma adı verilen bölümlerde gerçekleşir. Bu nedenle en önemli hücresel faaliyetlerden biri de, hemoglobin sentezlenmesi olarak kabul edilir.

Kandaki hemoglobin değerleri ırksal farklılıklara göre değişim gösterdiği gibi, yaşla da doğrudan ilgilidir. Yapılan araştırmalar bazı ırksal özelliklere sahip olan genç bireylerin aynı yaş grubuna dahil olan farklı ırk mensuplarından daha yüksek hemoglobin değerlerine sahip olduğunu ortaya çıkartmıştır. Cinsiyet de kandaki hemoglobin değerlerini etkileyen faktörler arasındadır. Bu nedenle Hemoglobin yüksekliği ile ilgili şüphelerin oluşması durumunda uzman bir hekimle görüşülmesi gerekir. Zira uzman hekim kişiyi ırksal özelliklerine, yaş grubuna ve cinsiyetine göre doğru şekilde değerlendirerek, kanındaki hemoglobin değerlerini doğru şekilde değerlendirecektir.

 

 

Bir Cevap Yazın