Helikopteri kim icat etti?

İcadı 20. yüzyılın başlarına rastlayan helikopterlerin macerası uçaklarınkinden büyük oranda farklıdır. İnsanoğlu uçakların gökyüzünü fethetmesinden çok kısa bir süre sonra pervane ile uçan bir taşıt üzerine fikir geliştirmiş olsa da, bu sistemin işlevsel bir şekilde çalışmasını sağlamak zannedildiği kadar kolay olmamıştır. Bu nedenle tasarım açısından helikopterler uçaklarla benzer dönemlerde geliştirilmiş olsa da, fikirlerin hayata dönüştürülmesi uçaklara nazaran çok daha geç olmuştur. Helikopterin icadı İskoç bir gemi mühendisi olan William Deny ile birlikte anılsa da, bilim ve sanat tarihinin en meşhur isimlerinden biri olan Leonardo Da Vinci dahi benzer çizimler yapmış ve pervane yardımı ile uçan bir hava taşıtı üzerine çalışmalar yapmıştır.

1905 yılında William Deny her ne kadar ilk helikopteri “kağıt üstünde” tasarlamış olsa da, bu planların hayata geçirilmesi için uzun süre boyunca beklenmesi gerekmiştir. İlk denemelerde dönemin motor teknolojisi kısıtlı verim üretebildiği için denenen motorlardan arzu edilen verim alınamamış ve helikopterlerin gökyüzündeki hakimiyeti için 10 yılı aşkın bir süre beklenmiştir. William Deny’ın geliştirdiği ilk tasarımda helikopterin 6 adet pervanesi bulunmaktaydı. 1911 yılına gelindiğinde denemeler bambu iskelete monte edilmiş 45 beygir gücünde bir motorla yapılmaktaydı.

Kısa süre zarfında bambunun hafif olmasına karşın bir hava taşıtı için çok dayanıksız bir iskelet malzemesi olduğuna karar veren Deny, gövde yapımında metal kullanımının kaçınılmaz olduğunu fark etti. Metal iskelet helikopterin ağırlığını hatırı sayılır oranda arttırsa da ertesi yıl yapılan denemelerde William Deny’ın yaptığı ilk helikopter yerden 3 metre kadar havalanmayı başardı. Yine de bu 3 metrelik kalkış için birkaç kişinin yardımı gerekmekteydi ve helikopterin de pek bir manevra kabiliyeti olduğu söylenemezdi. Manevra kabiliyeti olmayan bir aracın taşıt olması mümkün olmadığından bu ilk uçuş deneyimi ancak umut vaat eden bir çalışma olabildi.

Sonraki dönemde Louis Breguet de helikopter tasarımları üzerine çalışmalar yaptı ve 1915 yılından sonra aktif denemelere başladı. Ancak bu dönem süresinde dünya çapında yapılan tüm denemelerde helikopterlerin yerden kalkması sağlıyor olsa da, iş manevra yapmaya ve merkezde dönen pervanenin oluşturduğu dönüş kuvvetinin kontrol altına alınmasına geldiğinde işler sarpa sarmaktaydı. Helikopterin de merkezde dönen pervane ile birlikte dönmesi, ilk denemelerde birçok tasarımcının karşılaşmak zorunda olduğu zorlu süreçlerden biri haline gelmişti. Helikopterlerin yerden 100 metre kadar yükselmesi için 1936 yılına kadar beklenmesi gerekti. Focke ve Achgelis tarafından geliştirilen helikopter bir saatten uzun süre boyunca uçuş yaparak, 3400 metre yüksekliğe çıkınca tüm dünyanın gözü bu yeni helikopter teknolojisine çevrildi. Rotor paletlerinin La Cierva tarafından 1940’ların ortalarında bulunması ile helikopter bir hava taşıtı olarak adlandırılmaya başladı. Gelişimine birçok insanın adım adım emek verdiği helikopterler 2. Dünya Savaşı’nın ardından ABD önderliğinde hızlı bir gelişim süreci yaşamıştır.

Bir Cevap Yazın