Heath Ledger neden öldü?

heath ledger2008 yılında “En İyi Yardımcı Aktör” dalında Oscar Ödülü aldığı Kara Şövalye (Dark Knight) filminde canlandırdığı Joker karakteriyle sinemaseverlerin gözünde bir efsaneye dönüşen Heath Ledger, 22 Ocak 2008 tarihinde ani ölümüyle hayranlarını tamam anlamıyla şoka sokmuştu. 1979 doğumlu bu Avustralyalı genç aktör, 1990’larda başladığı kariyerinde canlandırdığı karakterlerle sinema dünyasında kısa süre içinde tüm bakışları üzerine çekmiştir. 1998 yılında ABD’de gelerek 10 yıl sürecek ve hala birçok hayranın unutamadığı filmlerde rol alacağı kariyerine başlayan Heath Ledger, romantik bir komedi filmi olan “Senden Nefret Etmenin 10 Sebebi” ile Hollywood’a hızlı bir giriş yaptı. New York Manhattan’daki evinde ölü olarak bulunduğu 22 Ocak 2008 tarihine kadar pek çok önemli filmde başarılı performanslar sergilemiş ve son filmi Kara Şövalye ile de kariyerinin zirvesine ulaşmıştır.

Dünya çapında tüm hayranlarını üzen Ledger’ın ölümü, beraberinde de pek çok komplo iddiasının gündeme gelmesine neden olmuştur. Evine gelen masörü, kapıyı çalarak cevap alamamasının ardından içeri girmesiyle Heath Ledger’ın yerde yatan yar çıplak cesedi ile karşılaşmıştır. Masörü sanatçının bedenini sarstığını ve kendisinden cevap alamadığını görünce de Heath Ledger’ın arkadaşı Kate Olsen’i aradığını söylemiştir. Ardından da 911’i arayan ve acil yardım ekiplerini çağıran masörü, sağlık ekipleri geldikten sonra ölüm haberini ilk olarak alan kişi olmuştur. 911 sağlık ekipleri ilk müdahale ile ünlü aktörün yaşamını yitirdiğini anlayınca cenazenin nakline geçilmiştir. Cenazenin evden çıkarılmasından saatler sonra emniyet birimleri, Heath Ledger’ın yatağının altında haplar bulduklarını ve bu nedenle de “aşırı doz” ihtimali üzerinde durduklarını açıklamıştır.

The Dark KnightEmniyetin Ledger’ın ölümüyle ilgili aşırı doz ihtimalinde durduğunu söylemesinden sonra dünya çapında pek çok varsayım ortaya atılmış ve herkesin kafası karışmıştır. Emniyet güçleri 10 gün süren otopsi incelemeleri ardından cinayet gibi bir ihtimal olmadığı, daha ziyade reçeteli ilaçların yanlış kullanımına bağlı olarak gelişen akut bir zehirlenmenin sanatçının ölümüne neden olduğunun düşüldüğü söylendi. Ağrıkesici, uyku ilaçları ve sakinleştirici ilaçları bir arada alan sanatçının ilaçların etkisi nedeniyle zehirlendiği ve ölümün bir kaza olduğuna inanıldığı da belirtilmiştir. New York’ta yapılan Batman Kara Şövalye filminin galasına katılamayan sanatçı, pek çok sinemasevere göre kariyerinin zirve noktasına ulaştığı ve dev bir oyuncuya dönüştüğü filmini de ne yazık ki göremedi. Olay sonrası Ledger’a reçete yazan iki doktor incelendi ve reçetelerde bir kullanım hatasına neden olacak yanlışlar bulunmadığı da saptandı. Sanatçının ölümü ile ilgili olarak hala bazı teoriler ortaya atılmaktadır.

Bir Cevap Yazın