Havuçlu elmalı tarçınlı kek nasıl yapılır?

Havuçlu elmalı tarçınlı kek tarifi oldukça lezzetli ve tarçının verdiği hoş kokuya sahip bir kek çeşididir. Kısa sürede hazırlanabilen, son derece başarılı bir tariftir. Arzu edilirse farklı malzemeler ile çeşitlendirebileceğiniz bir kektir. Daha önceden kek yapma deneyimi olmayanlar bile, çok kolay bir şekilde bunu hazırlayabilir. Malzemeler her evde bulunabilecek türden olduğu için ekonomik şekilde hazırlanabilen bir kektir. Aniden gelen misafir baskınlarında hemen yapılabilecek bir tariftir. Kekin saklama koşulları çok basittir. Kışın oda sıcaklığında 2 gün süreyle bekletilebilir. Buzdolabının dondurucu bölümünde ise, aylarca bekletebilirsiniz. Kolay yapılan ve uzun süre bayatlamayan bu kek tarifinin yapımına geçebiliriz.

Havuçlu elmalı tarçınlı kek için gerekli malzemeler

 • 3 adet orta boy havuç
 • 1 adet orta boy elma
 • 2 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 1 su bardağı dolusu toz şeker
 • 4 adet oda sıcaklığında yumurta
 • 1 su bardağı dolusu sıvı yağ
 • 1 çay bardağı dövülmüş fındık
 • 2 çorba kaşığı yoğurt
 • 2.5 su bardağı elenmiş un
 • 2 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya

Havuçlu elmalı tarçınlı kek yapımı

Kek hamurunu hazırlamak için, çırpma kabının içine yumurta ve toz şekeri koyun. Bu aşamada biraz dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Kek hamurunu çırpacak olduğunuz kabın plastik yerine cam bir çırpma kabı olmasına dikkat edin. Mikserle çırpma yapacağınızdan plastik kap aşınma yapabilir ve bu aşınma sırasında gözle görünmeyen küçük parçalar kekin içine girerek sağlığınızı tehdit edebilir. Bunları dikkate alarak, cam bir kâse tercih etmelisiniz. Kâsenin içine koymuş olduğunuz şeker ve yumurtalar köpürünceye ve rengi değişinceye kadar çırpın. Köpürmüş ve rengi tamamen değişmiş olan malzemenin içine sıvı yağ ve yoğurdu ilave edin. Mikserle biraz daha çırpmaya devam edin. Diğer yandan havucu temizleyerek soyduktan sonra, rendenin en ince tarafıyla rendeleyin. Elmayı yıkayıp soyduktan sonra, bunu da rendenin kalın tarafıyla rendeleyin. Elmayı rendenin kalın tarafından rendelememizin sebebi, elma çabuk pişeceğinden, malzemenin içinde hemen kaybolmasını önlemek için bunu yapıyoruz. Havuç elmaya göre daha zor pişeceği için rendenin ince tarafından geçirilir. Bu sayede her iki malzemenin aynı kıvamda pişmesi sağlanır. Rendelenmiş olan malzemelerin her ikisini de aynı zamanda kek hamurunun içine ilave ederek, tahta kaşıkla tekrar karıştırın. Kek hamurunuzun kuru malzemeleri unu, vanilya, kabartma tozu ve toz tarçını eleme yaparak, sıvı malzemelerin içine dökün. Bu sayede kekiniz çok daha iyi kabarır. Keke en son olarak dövülmüş fındık içini de hamuruna ilave ederek, son kez karıştırın. Bu aşamalarda karıştırma için tahta kaşık ya da ispatula kullanın.

Keki pişireceğiniz uygun kek kalıbını oda sıcaklığında yumuşamış olan margarinle yağlayarak, üstüne biraz un serpin. Böylelikle kek piştikten sonra kalıbına yapışmaz. Hamurun tamamını kek kalıbına boşaltarak, önceden ısıtmış olduğunuz 200 derecelik fırının orta kısmına yerleştirin.
Kekin 35 – 40 dakika kadar pişmesi yeterli olur. Bu süreden sonra yine bir kürdan yardımıyla kekinizin pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Pişen kekinizi fırından oda sıcaklığına çıkartın. Kekin en az 30 dakika kadar dinlenmesi gerekir. İyice dinlendikten sonra keki dilimleyerek, servis kabına alın. Bu kek tarifinin sunumu için dondurma kullanabilirsiniz. Havuçlu elmalı tarçınlı kekinizi sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.
Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın