Hava taşıtları nelerdir?

hava tasitDünyamızı saran, ağırlıklı olarak azot ve oksijenden oluşmuş,  renksiz ve kokusuz  gaz kütlesine “hava” denir.  Hava, insan yaşamı için olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Ancak, tek fonksiyonu yaşamsal katkı olması değildir. Zira, hava, sahip olduğu kuvvetin değerlendirilmesi ile insan yaşamını kolaylaştıran birçok gelişmenin itici gücü ve enerjisi olmuştur.

Havanın insan yaşamına dair temin ettiği gelişmelerden biri de ulaşım yolu olarak kullanılabilir olmasıdır. Taşıma kapasitesine sahip, çoğu zaman insanlı, bazen de insansız uçabilen tüm araçlara “hava taşıtı” denir. Bu tanımdan hareket edildiğinde uçurtma da bir hava taşıtı olarak sınıflandırılabilir. Bu nedenle, “bir yerden başka bir yere götürebilme, yani ulaşım sağlama, fonksiyonu olan uçan araç” detayını tanıma ilave etmek gerekmektedir. Bu kapsamda günümüzde yaygın olarak bilinen hava taşıtları şu şekildedir:

Uçak: Günümüzde özellikle uzak mesafalerde sıklıkla tercih edilen ulaşım araçlarından olan uçak, havanın  kanatları altında oluşturduğu basıncı kaldırma ve itme kuvveti olarak kullanan, motorlu bir hava ulaşım aracıdır.

Planör: Hiçbir güç kaynağı olmadan uçabilen kanatlı hava taşıtıdır. Zaten kelime de “süzülerek uçmak” anlamına gelen Fransızca “planeur” kelimesinden gelmektedir. Tek veya çift kişilik kokpiti ile insan da taşımaktadır.

Helikopter: Pervanesi olan, dikey kalkış ve iniş yapabilen yolcu taşıma kapasitesi sınırlı olan bir hava taşıtıdır. Yolcu taşıma amaçlı kullanımı azdır. Genelde, askeri, vb. görev alanlarında kullanılır.

Balon: Isıtılmış hava ile doldurulurak uçan, altında salınan selesi ile insan da taşıyan, turistik amaçlı olarak kullanılan bir tür hava taşıtıdır.

Zeplin: Kısaca “hava gemisi”dir. Bir tür “güdümlü balon” olarak da tanımlamak mümkündür. Puro şeklinde büyük bir gövdeye sahip olan zeplin, havayı motorları vasıtası ile itme gücü olarak kullanır. Bir gemi gibi dümeni vardır, yönlendirme bu dümen vasıtası ile gerçekleştirilir. Zeplin; riskli olduğu düşüncesi ile yaygın bir ulaşım aracı hiçbir zaman olmamıştır.

Bir Cevap Yazın