Hashtag nedir?

hashtagİnsanların hayatına Twitter ile birlikte giren Hashtag kavramı, özellikle Gezi Parkı olayları esnasında Twitter’ın çok fazla kullanılmasıyla birlikte daha da fazla insan tarafından merak edilen bir terim haline geldi. Twitter’da “#” işareti yaparak kullanılan Hashtagler, kullanıcının attığı twitle belirli bir konunun özellikle altını çizmek istediğinde kullandığı bir karakterdir. Twitter kullanıcıları herhangi bir konu hakkında diğer kullanıcıların neler yazdığı yani attığı twitleri görmek istediğinde, arama yaptığı kelimenin başına Hashtag koyar. Bu şekilde aranan kelimenin başına Hashtag konulması, kişinin ilgili kelimenin geçtiği tüm twitleri zaman sırasında göre listelemesini sağlar. Bu şekilde Twitter kullanıcıları özellikle hakkında bilgi edinmek istediği konularda neler konuşulduğunu ve güncel gelişmeleri hemen öğrenebilir.

Herhangi bir Twitter kullanıcısı Hashtag yani “#” işareti yaptıktan sonra “merakname” yazarak bir arama yaptığında, diğer kullanıcıların “Hashtag kullanarak” merakname ile ilgili yazdığı tüm twitleri görebilir. Twitter kullanıcısı yazdığı twite yani 140 karakterlik mesaja “#merakname” yazarak, merakname kelimesini bahsi geçtiği şekilde Hashtag olarak arayan tüm kullanıcıların yazdığı 140 karakterlik mesajı yani twiti görmesine imkan tanır. Kullanıcıların yaptığı Hashtag aramalarında yazdıklarının görünmesini isteyenler Twitter kullanıcıları bu sayede twitinin konuyu takip eden herkese ulaşmasını sağlar. Twitter kullanıcıları bu Hashtag işaretleri ile twit atarak, belirli konularda diğer kullanıcılara sesini duyurmaktadır.

Twitter bünyesinde en çok konuşulan konular ve kullanılan Hashtagler, Twitter’ın gündem bölümünde görüntülenmektedir. Çok sayıda Twitter kullanıcısının önüne Hashtag koyarak yazdığı bir kelime, Twitter tarafından gündeme taşınarak bu kelimenin tüm Twitter kullanıcı tarafından fark edilmesini sağlayabilir. Bu gündem bölümünde popüler olan bir Hashtagi tıklayan kullanıcı, ilgili Hashtag ile ilgili atılan tüm twitleri zamana göre sıralı olarak görüntüleyebilir. Gezi Parkı olaylarında Twitter kullanıcıları, park eylemlerinde yaşananlarla ilgili fikirlerini paylaşmak ve belirli konularda insanlara bilgi vermek istediğinde “#direngezi” Hashtagini kullanmıştır. Bu sayede Gezi Parkı eylemleriyle ilgili son gelişmelerden haberdar olmak isteyenler ve diğer insanların eylemler hakkındaki görüşlerini merak edenler, “#direngezi” Hashtagini kullanarak arama yapabilmektedir. Hashtag kullanımı ile spesifik bir konuda Twitter kullanıcılarının nelerden bahsettiğini öğrenmek mümkün hale gelir.

Twitter kullanıcıları yazdığı twitlerde yani 140 karakterlik mesajlarda birden fazla Hashtag kullanmak istediğinde, twitine ekleyeceği Hashtagler arasında boşluk koymak zorundadır. Bu şekilde boşluk vererek, kullanıcının twiti içinde birkaç farklı Hashtag kullanması ve birkaç farklı konuya dikkat çekmesi mümkündür.

Bir Cevap Yazın