Hamilelikte balık yağı kullanımı nasıl olmalıdır?

Balık yağı, omega3 olarak bilinen ve pek çok doymamış yağ asidi içeren bir üründür. Bu yağın insan vücudunda üretimi olmaz, mutlaka dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. Aslında balık yağı sadece hamileler için değil, herkesin sağlığı için kullanması gereken bir üründür. Balık yağı kullanılması hem annenin, hem de anne karnında olan bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Balık yağı genellikle balıklarda, cevizde, ayçiçeği ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Anne karnında bulunan bebeğin omega3

balık yağı

ihtiyacı anne sayesinde karşılanır. Annenin gerektiği kadar balık yağı takviyesi almadığı koşullarda, anne karnında bulunan bebek, annenin deposundan balık yağı ihtiyacını karşılayacaktır. Annede olan en önemli omega3 kaynağı beyin dokusudur. Eğer anne yeteri kadar omega3 almazsa, bebek alamadığı omega 3 ihtiyacını annenin beyin dokusundan karşılayarak, annenin beyin dokusunda hasara sebep olabilir. Balık yağının anne karnında olan bebekteki etki bölgeleri, beyin, gözler ve sinir sistemidir. Anne için balık yağının, gebelik zehirlenmesini önleyen, hipertansiyonu engelleyen, erken doğum riskini azaltan ve doğum sonrası depresyon oluşmasını önleyici etkisi bulunur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre balık yağı eksikliği yaşayan annelerin doğan bebeklerinin düşük kilolu olduğu tespit edilmiştir. Hamilelikte balık yağı ihtiyacını eksiksiz olarak karşılayan annelerin bebeklerinde, zihinsel ve fiziksel yeteneklerde artış, meme ve prostat kanseri riskinde azalma olacağı konusunda çalışmalar yapılmıştır. Anne karnında bulunan bebeğin beyin ve sinir gelişimi hamileliğin son 3 ayında gerçekleşir. Bu yüzden özellikle hamileliğin son üç ayında balık yağı tüketmenin önemi çok fazladır. Bebeklerinizin sağlıklı gelişimi için buna dikkat etmelisiniz. Doğumdan sonraki 3 aylık dönemde yine balık yağı tüketimine dikkat etmeniz gerekir.

Bu faydalarının yanında balık yağı bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Aksi takdirde vücuda zararlı olabilir. Balık yağını fazla oranda almak, kanama riskini ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla kan yoğunluğunu azaltan ilaç kullanan hamilelerin balık yağ tüketmesi önerilmemektedir. Balık yağı ihtiyacını, ceviz, balık ve yeşil sebzelerden karşılayabileceğiniz gibi, tablet şeklinde eczanelerden alarak kullanabilirsiniz. Ancak eczanelerde satılan tabletlerin bir kısmı balık karaciğeri içerdiğinden, kullanılacak tabletlerin içeriğine dikkat etmek gerekir. Bu balık yağı tabletleri aşırı oranda A vitamini içeriğine sahip olabilir. Aşırı A vitamini kullanılması anne karnında olan bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle hamilelik döneminde tüketilen balık yağı tabletlerinin balığın karaciğerinden üretilen değil de, balığın gövdesinden üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekir. Vücuda alınan her besinin doğal olanı daha sağlıklı olduğundan, hamilelikte balık yağı tüketimi daha çok doğal yollardan karşılanmalıdır. Hafta içinde 1-2 kez balık, 1-2 kez yeşil yapraklı sebzeleri tüketerek, balık yağı ihtiyacını karşılamak için tabletlerine ihtiyaç kalmayacaktır. Ancak anne adayının bu tür gıdaları yememesi halinde, haftada 3 kereden fazla olmamak şartıyla tablet şeklinde balık yağı kullanılabilir. Hamilelikte kullanılacak balık yağı tabletleri için, mutlaka doktor tavsiyesi alınması gerekir.

Bir Cevap Yazın