Hamilelik belirtileri anlaşılabilir mi?

hamilelik belirtileriKadınlar genellikle hamile kaldıkları dönemde, vücutlarını iyi tanıyorlarsa bunu kendileri bile rahatlıkla anlayabilir. Çünkü bazı istisna durumlar dışında bu belirtiler bütün kadınlarda aynı şekilde olur. Hamilelik doğal bir süreç olsa da, kadınlar açısından özel bir dönem olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden hamilelik belirtileri nasıl olursa olsun, kadına rahatsızlık bile verse, bu dönemin doyasıya yaşanmasına gayret edilmesi gerekir.

Hamilelik şüphesi nasıl başlamaktadır?

Hamilelikte en erken belirti genellikle adet gecikmesiyle başlayabilir. Gebelikte erken dönemde kadında bulantı ve kusmanın olması, yorgunluk, göğüslerde gerginlik, vajinal akıntıda artış, uykuya meyilli olmak, meme başlarında koyulaşma gibi belirtiler olabilir. Bu sürede adet gecikmesinin olması farklı nedenlerden dolayı olması mümkün olsa da, adet gecikmesine diğer belirtilerin eşlik etmesi durumunda kadının hamilelik şüphe etmesi gerekir. Hamilelikte bu erken dönemde baş dönmesi, hormonlardaki değişmeden idrar miktarında artış, aşerme etkileri, alkol, sigara ve yiyeceklere karşı tiksinme, vücut ısısında farklılaşma ya da hamileliğe rağmen lekelenme tarzında olan kanamaların oluşması görülebilir.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Bulantı: Hamilelikte erken dönemde genellikle 6.-12. haftalarda başlayabilen sabahları ya da gün boyu devam edecek bulantılar gebelik belirtileri arasındadır. Bu belirtinin olmasına kadınlar biraz sevinebilir. Çünkü yapılan araştırmalarda gebelikte bulantı şikâyeti olan anne adaylarının daha nadiren düşük yaşadığı belirlenmiştir. Bulantı şikâyeti gebelikteki HCG hormonunda olan artıştan kaynaklanır. Gebeliğin ilk üç ayından sonra bu hormonun düşmeye başlaması bulantıların azalmasın neden olur.

Yorgunluk: Hamilelik başladıktan sonra kadınlar kendilerini daha yorgun hissetmektedir. Bu etki önceleri biraz yadırgansa da, bu dönemde progesteron hormonunun yükselmesi yüzünden yorgunluğun olması normal bir belirti kabul edilir.

Hormonlar: Hamilelikte hormon değişimlerinin olması yüzünden, kadında bazı belirtiler meydana gelmeye başlar. Bu belirtiler arasında ciltte akne olması, cildin renklenmesi, kalp çarpıntısı, kan yoğunluğunun azalması, varis, midede ekşime, kabızlık ve kalsiyum artışı gibi etkiler olabilir.

Kas kasılması: Hamilelikte döllenen yumurtanın bir kaç gün içinde rahim iç duvarına tutunması, hamilelikteki ilk belirtiler arasında olan beneklenme ve kas kasılmalarına sebep olur. Kadınlar bu belirtileri yumurtanın döllenmesinden sonraki 6-12 gün içinde hissedebilir. Ancak bazen bunlar adet dönemindeki kramplarla karışabilir. Ayrıca belirtiler hamilelikten başka enfeksiyonlar, adet düzensizliği ya da doğum kontrol hapının değiştirilmesinden de olabilir.

Vajinal kanama ve akıntı: Hamilelikte erken dönemde lekelenme gibi vajinal kanamalara eşlik eden beyaz renkli ve kıvamlı bir akıntı olabilir. Bunlar rahmin iç duvarında olan kalınlaşmadan ve vajinada olan hücrelerdeki büyümeden kaynaklanır. Fakat akıntının kötü kokulu olmasında mutlaka değerlendirilmesi gerekir.

Göğüslerde olan değişimler: Erken dönemdeki belirtiler arasında göğüslerdeki değişimler yer alır. Hormonlar gebelikle birlikte değiştiğinden göğüslerin irileşmesi, hassaslaşması, gıdıklanma tarzında etkilerin olması görülebilir. Göğüs uçlarında da koyulaşma olur. Bunlar hamilelikte yaşansa da, başlangıçta hamilelik belirtisi dışında başka sebeplerde değerlendirilmelidir.

Hamilelik belirtileri aynı sıralarda meydana gelir mi?

Hamilelikte erken dönemde görülen belirtilerin süresi, sıklığı ve şiddeti her kadında farklı olur. Bunlar genellikle adet siklusunda oluşan belirtilerle benzerdir. Hamileliğini planlı olarak gerçekleştiren kadınlar bunları hamilelik belirtisi olarak algılar, ancak hamile kalmayı hiç düşünmeyen bir kadında adet belirtisi olarak algılar. Belirtiler oluşması her kadında farklı sıralardadır. Bazı kadınlar erken dönemde hamileliğini hissederken, bazıları bu belirtileri anlayamayabilir. Bu süreçte yorgunluk olması, baş dönmesi, göğüslerdeki hassasiyet, bel ve kasıkta ağrı, kabızlık, idrara sıkça çıkma gibi etkiler kadınlara hamileliği düşündürebilir. Fakat vücudunu iyi tanıyan her kadın bu belirtileri gerçekten hissedip, hamileliğini anlayacaktır.

Bir Cevap Yazın