Hamileler denize girebilir mi?

denizHamilelik döneminde yapılan her türlü hareketin ve eyleminin sakıncalarının iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu özel dönemde anne adaylarının yapabileceği hareketlerde biraz kısıtlanır. Gebe olduğunu öğrenen kadınlar bu süreçte en küçük bir sorunu bile dert haline getirirler. Özellikle tatil dönemlerinde plan yaparken, neyin kendileri için uygun olduğuna karar verirken zorlanırlar. Sağlık sorunlarını büyüterek, tatillerini bile işkenceye çevirirler. Yaz döneminde tatilin gözdesi deniz ve kumsaldır. Gebe olanlar denize girmenin bebekleri için sorun olacağını düşündüklerinden, tatillerinin planının kolay yapamazlar. Fakat hamilelikte denize girmek sakıncalı değildir. Bu gebelik döneminde faydalı da olabilir. Suyun kaldırma etkisi olduğundan, bedenlerinde bir rahatlık hissedebilirler. Bu yönden bakıldığında denize girmek hamileler açısından bir ihtiyaç olarak kabul edilebilir. Fakat denize ya da havuza giren anne adayları bazı konulara dikkat etmelidir.

Bekleyen rahatsızlıklar neler?

Hamilelerin bu dönemde denize girmelerinde sakınca bulunmamasına rağmen, kurallara dikkat etmemeleri halinde bazı hastalıklar açısından risk taşıyacakları belirlenmiştir. Bu temiz olmayan denizlerde yüzen anne adayları için hastalıklara zemin hazırlar. İdrar yolu hastalıkları, vajinit, cilt mantarı, göz iltihapları gibi hastalıkları deniz suyundan kapabilirler. Deniz suyu temizlik açısından her zaman havuz suyundan daha güvenli olur. Ancak deniz suyuna karışmış kanalizasyon gibi pis ortamlar E.COLİ adındaki mikroorganizmaların artmasına neden olur. Bu sebeple anne adayları denize girecekleri yerleri seçerken hassas olmalıdır. Koli basilinin fazla olması durumunda cilt ve göz enfeksiyonları, ishal gibi hastalıklara yakalanmak içten bile değildir. Ayrıca denizde yüzerken anne adaylarının sıkça kramp şikâyetlerinin oluştuğu belirlenmiştir. Bu sebeple denizde yüzen hamileler kıyıdan fazla açılmasın. Bunun gibi kurallara dikkat edilmesi halinde anne adayları denizde yüzebilir.

Nelere dikkat edilmeli?

Hamilelik döneminde denize girmek isteyen anne adayları önce denizin temiz olmasına dikkat etmelidir. Girecekleri denizin temizliği oldukça önemlidir. Özellikle temiz olmayan yerlerde denize girerlerse çeşitli hastalıklar açısından risk taşıyacaklardır. Burada sadece denizin değil, kumsalın temizliğine de dikkat etmeleri gerekir. Bunun dışında denize giren hamileler gün içinde fazla sıcak olmayan saatleri tercih etmesi gerekir. Fazla kalabalık olmayan yerlerde denize giren anne adayları denizden çıkınca sonra ıslak kıyafetlerle durmasınlar. Hemen ılık bir duş alıp, üstüne kuru giysiler giymeleri gerekir. Ayrıca kendilerini güneşten korumaları çok önemlidir. Bu tatili yaparken bol sıvı almaları ve düzenli uyku saatlerine dikkat etmeleri gerekir.

Nasıl önlemler alınmalı?

Hamile kadınlar bu dönemde denize girmekten mahrum olmasınlar. Denize girmek gebeler için sakıncalı değildir. Ancak bu etkinlikten zarar görmemeleri için almaları gereken tedbirlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Denize girdikleri yerlerin temiz olduğundan emin olduktan sonra, denize girdikleri zamanı doğru seçmeleri gerekir. Havanın çok sıcak olmadığı saatleri seçerek, denize girip rahatlamaları gerekir. Bu yüzden sabahın erken saatlerini ya da akşamüzeri güneşin etkisi gittikten sonraki dönemleri tercih edilebilir. Denize giren gebeler, yeterince rahatladıktan sonra ıslak kıyafetlerle durmasınlar. Uygun sıcaklıkta bir duş alıp, kuru giysilerini giymeleri gerekir. Bu sayede bazı rahatsızlıklardan uzak kalabilirler. Gündüz saatlerinde sıcakta fazla deniz kenarında durmamaları gerekir. Güneş ışınları kumsaldan yansıyıp, sıcak çarpmasına neden olabilir. Bu saatlerde bol sıvı alıp, dinlenmeyi tercih etsinler. Her anne adayının hamilelik süreci farklı şartlarda ve etkilerde geçmektedir. Bu koşullardan dolayı eğer doktorları tarafından, denize girmelerinde bir sakınca olmadığı belirtilirse, anne adayları rahatça denize girebilir ve yüzebilir. Bu hem onların rahatlaması için, hem de gebeliğin olumsuz etkilerinden bir süreliğine de olsa bile uzaklaşması için faydalı olur.

Bir Cevap Yazın