Güvenli internet için ne yapmak lazım?

İnternet kullanımının giderek daha da arttığı bir dünyada, ben internet kullanmam diyen birilerine rastlamak her zaman mümkün olabilecek bir durumdur. İnternet üzerinden alışveriş yapmayan, eğlenmeyen,  bankacılık ve diğer e-işlemleri yapmaktan imtina eden kişilerin her zaman olacağı iddia ediliyor. Bunun sebebi gelişmiş ülkelerde bile,yani internetten alışverişin en çok yapıldığı ülkelerde bile, internet güvenli değildir diyerek alışveriş yapmayan fosillerin hale bulunması.guvenli-internet-donemi-3252921_8938_b

Ebette internetin güvenli olmadığı yanları var ama, faydalarından emniyetli bir şekilde nasıl yararlanırım diye düşünmeden sadece güvensizliklerine odaklanmak, sürekli eleştiren ve şikayet eden tiplerin işlerinden başkası değildir.

Peki neler yapabiliriz?

Bilgisayar uzmanları bu konuda şunları ifade ediyorlar: Risk planlarının yapılması gerekli. Yani ne demek bu. İnternetin en çok hangi yönünden faydalanıyorsun. Diyelim e-ticaretten mi? o zaman sağlıklı ve güvenli bir e-ticaret sitesinin nelere ihtiyacı olduğunu bilmelisin. Bu durumda SSL ve HTTPS protokollerini takip etmek durumundasın. Google’da yeni karalarında bu protokole dikkat eden her türlü siteye daha çok değer vereceğini kısa zaman önce açıkladı. Dolayısıyla her ste bundan sonra daha güveli duruma gelecek demektir bu.

Şifre oluşturma konusunda sağlıklı bir çalışma yapsanız iyi olacak. Çünkü kolay ve hemen tahmin edilebilen şifreler güvenliğinizi tehdit eder. Sembollerin ve harflerin, sayıların bulunduğu karışık şifreler, bilgisayarınızda ve kullandığınız uygulamalarda yer almalıdır.

Aynı zamanda başkalarının eline geçmesinden korktuğunuz dosyalar olabilir. Bu durumda bilgisayarınıza sızma ihtimalini düşünerek dosyalarınızı gelişmiş şifrelemeyle, güvenli kılın. Bu sayede bilgisayarınızdan dosya çalınma durumu gerçekleşse de, zorlu şifre sayesinde dosyalarınızın güvenliği sağlanmış olur. Bilgisayarların güncel tutulmaması da risk oluşturur. Bilgisayarların güncellenmesi ve güvenlik duvarlarının yeni tehditleri tanımlaması lazım. Aksi durumda yeni tehditlere karşı bilgisayarınız korunmamış olacak.

Kısa bir takım yöntemlerle internet kullanımı daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. E-işlemlerden e-ticarete kadar her türlü işinizi güveni bir şekilde halledebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın