Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş yanığı meydana gelmiş olan ciltlerde oluşan rahatsızlık sadece birkaç saat sürecek olan bir problem değildir. Ciltte meydana gelen zarara göre, birinci ve ikinci derece olarak gruplara ayrılan güneş yanıkları önemsenmesi gereken bir cilt sorunudur. Bazı yanıklar dayanılmaz ağrılara neden olabilir.

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Ciltte meydana gelmiş olan güneş yanığı derecesine göre tedavi edilmelidir.

Birinci derece güneş yanıkları: Bu tür güneş yanıklarında ciltte kızarıklık meydana gelir. Bu aşamada duyulan ağrıyı dindirebilmek için cilde soğuk pansuman yapılmalıdır. Bu soğuk pansumanı yaparken soğuk su kullanılmamalıdır. Suyun cildinizi kurutma özelliği olabilir. Bu yüzden cildinize soğuk pansumanı bir bezin arasına koyduğunuz buz parçalarıyla yapabilirsiniz. Bunun dışında içeriğinde lanolin, gümüş silfodiyazin ya da aloe vera gibi maddeler bulunan cilt kremleri kullanmak faydalı olur. Birinci derecede olan güneş yanıklarında ciltte sıvı kaybı meydana geldiğinden, vücuda alınan sıvı oranını arttırmak gerekecektir. Bu özellikteki yanıklar oluştuğunda kese yapmak ya da cildi tahriş edecek giysiler giymek cildinize son derece sakınca olur. Ağrıyı azaltabilmek için antienflamatuar parasetamol ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu yanıklar oluştuğunda aspirin kullanmak ta sakıncalı olabilir. Bu ilacın kanı sulandırıcı ve kanı hızlandırıcı etkisi olmasından dolayı güneş yanıkları oluştuğunda tehlikeli olacak sonuçlara sebep olabilir. Özellikle yaşça küçük çocuklarda yanıklar olduğunda, aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır. Cildin yoğurt kullanılarak nemlendirilmesi ve antienflamatuar ilaç kullanmak, güneş yanıklarına karşı yapılması gereken ilk tedaviler arasında yer alır. Bunları uyguladığınızda güneş yanığının iki üç gün içinde geçmesini sağlamış olursunuz.

İkinci derece güneş yanıklarında: Bu derecede olan güneş yanıklarında cilt yüzeyinde su toplama meydana geldiğinden, tedaviye biraz daha önem vermek gerekir. Ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler arttırılmalıdır. Vücuda alınan sıvı miktarını bu yanıklarda daha fazla arttırmak gerekir. Kullanılacak kremlere kortizon içeriğine sahip olanlar ilave edilmelidir. Bu kremler ciltte meydana gelmiş olan ödemi dağıtacaktır. Bu özellikteki kremleri bepanten gibi kremlerle beraber kullanmak, güneş yanığını kısa sürede yatıştıracak ve tedavi edecektir. Cildin soyulmasını önlemek için badem yağından faydalanabilirsiniz. Erken dönemde cilde kese yapılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın