Ayak tabanında ağrı neden olur?

ayak tabanıAyak tabanında meydana gelen şiddetli ya da sızlama şeklinde olan ağrılar birçok insanın rahatsız olduğu sorunlar arasında yer alır. Bu ağrıların oluşması ayağın hassas dengesinin bozulmasından dolayı oluşabilir. İnsanlar ayakta oldukları zaman vücut ağırlıkları eşit olarak dağıtılır. Vücudun yükü ilk başta ayak topuk kemiğine ve ayakta olan birinci tarak kemiğinin başına gelir. İkinci olarak beşinci tarak kemiğinin baş kısmına, üçüncü olarak ise 2,3, ve 4. ayak tarak kemiğinin baş taraflarına gelir. Ayak tabanında ayağın zeminle teması sağlayan üç tane nokta vardır. Bu üç nokta sayesinde insanların dengede durması kolaylaşır. Birinci parmakta olan iki kalın kemik ayağın temas ettiği bölgeyi itmek için kullanılır. Beşinci parmakta olan kemiklerin kısalığı, metatarsal kemiklerden kaynaklıdır. Bu yapı vücudun ileriye doğru itilmesi için şarttır. Ayaktaki diğer temas noktası ise topuk kemiğidir. Topuk kemiği ayakta hassas bir şekilde dengelenmiştir. Ayaklar yere tam olarak bastığı zaman, vücut ağırlığının üç katı kadar ağırlığı kaldıracak bir güce sahip olur. Ayak tabanı ağrısının oluşması ayakların sağlığına dikkat edilmediği zaman ve bazı hastalıklardan dolayı oluşabilir.

Ayak tabanı ağrısının sebebi nedir?

Ayak tabanında ağrıya sebep olan hastalıklar içinde en yaygını morton nöroması adı verilen rahatsızlıktır. Ağrı ayak tabanındaki tarak kısmında devamlı hissedilir. Bu sinirin iyi huylu tümörü olsa da, bu gerçek bir tümör değildir. Ayak parmaklarına kadar uzanan digital sinirin etrafında olan dokuda kalınlaşma meydana gelir. Nöroma sinir ayak parmağı kemiklerine bağlanabilmek için ligamentin altından geçerken meydana gelir. Morton nöroması genellikle üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarının arasında ve travmalara ya da aşırı basıncın irritasyonuna karşı verilen bir cevaptır. Kadınlarda erkeklere göre meydana gelme sıklığı yaklaşık olarak on kat daha fazla olur.

Morton nöroması belirtileri nedir?

Ayak tabanından ayak parmaklarına kadar yayılan yakıcı bir ağrıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Günlük aktivitelerde ve ayakkabı giyildiği zaman ayak tabanı ağrısı artar. Geceleri ise nadir olarak ağrı meydana gelir. Aynı zamanda ayak parmaklarında uyuşma gibi yan etkilere neden olabilir. Yüksek topuklu ve dar kalıplı ayakkabılar ağrıların artmasına neden olur. Bunlar kemiklere baskı yapıp, siniri sıkıştıracağından ayakta ağrılar artış gösterir.

Teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?

Yakların fiziksel muayenesi sırasında kemiklerin arasında elle hissedilen kitle ya da tıkırtı sesi gelebilir. Kemiklere uygulanan basınçla, ağrıya sebep olan baskı noktaları tespit edilebilir. Çekilen röntgen filmleri ayak kemiklerinde olacak gerilim kırıklarının tespit edilmesine yarar.  Rahatsızlığın teşhis edilmesinden sonra bazı tedaviler uygulanır. Bunlar;

  • Ayaklara giyilecek ayakkabı tipini değiştirmek. Özellikle yüksek topuklu ve dar ayakkabılardan mümkün olduğu kadar kaçınmak gerekir. Alçak topuklu ve derisi yumuşak yapıda ayakkabılar giyilmelidir. Bu önlem basıncın azalmasına ve sinirin rahatlamasına sebep olur.
  • Ayakkabıların içine yakları rahatlatıcı destekleyiciler koyulmalıdır. Bunlar kemikleri yukarıya kaldıracağından, irritasyonu hafifletip, sinir üzerindeki basıncı azaltır.
  • Ayaklara kortikosteroid enjeksiyonu ayakları rahatlatıp, sinirde olan şişliği azaltır.

Bu tedavilerle hastalar % 80 oranında rahatlayacaktır. Eğer bunlara rağmen bir rahatlama sağlanamıyorsa, bu sefer ameliyat kararı alınabilir. Ameliyat sırasında sinirin bir bölümü kesilir ya da etrafında olan dokular serbest bırakılıp, ayak tabanı ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın