Güneş kremi nedir?

Yaz aylarında bir ihtiyaç olan güneş kremi, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için doğrudan cilde sürülen ve krem bileşenlerinin etkisi sayesinde ultraviyole ışınlardan korunma sağlayan özel dermatolojik bir üründür. İnsan gözü çevresindeki ışığı algılamak üzere yaratılmış olsa da, bilimadamları 20. yüzyılın başlarından itibaren insan gözünün göremediği ışınlar olduğunu da ortaya çıkartmıştır. Prizmadan yansıyan güneş ışığının farklı renk tayflarına ayrılmasını araştıran bilim adamları, renkli ışınların kırmızıya yaklaştıkça daha fazla ısı yani enerji barındırdığını ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle kızılötesi adı verilen ışınlara daha sonra morötesi ışınlar gibi farklı türlerdeki ışınlar da eklenmiştir.

Güneş ışınları birçok farklı türde canlının yaşamını sürdürebilmesini sağlayan farklı ışın türleri barındırsa da, ultraviyole ışınlar insan derisine uzun süre temas ettiğinde yıkıcı etkiler görülmesine neden olmaktadır. Cildin erken yaşlanması ve cilt çatlakları haricinde cilt kanseri gibi son derece ciddi ve en tehlikeli kanser türleri arasında yer alan ciddi rahatsızlıklara da neden olabilen güneş ışınlarına, özellikle yaz aylarında daha da fazla tedbir almak gerekir. Bu aşamada devreye giren güneş kremleri, cildiniz ile güneşin ultraviyole ışınları arasında adeta bir perde görevi görerek cildinizin bu olumsuz etkilerden korunmasını sağlamaktadır.

Dünyanın birçok modern ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de yapılan araştırmalar güneş ışınlarının dik açıyla geldiği yaz aylarında insan cildinin çok daha hızlı etkilendiğini ve bu etkinin uzun vadede geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabileceğini göstermiştir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde güneşin insan cildi üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar, yaz aylarında uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalan ciltlerin daha çabuk yaşlandığını ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Gürer, uzun süreli güneşlenmeye bağlı olarak gelişen güneş yanıklarının ilerleyen aşamalarda cilt kanserine dahi neden olabileceğinin altını çizmiştir.

Güneş kremlerinin dermatolojik olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Yanlış ellerde üretilen güneş kremleri faydadan çok zarar getirebileceğinden, klinik “uzmanlar” tarafından incelenen ve geliştirilen ürünlerin tercih edilmesine muhakkak dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca dünya atmosferindeki yapısal bozulmalar nedeniyle hassas cilt tiplerine sahip olan ya da çeşitli cilt rahatsızlıkları bulunan kişilerin yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da dermatolojik güneş kremleri kullanması gerekir. Son olarak tüm kadınların makyajlı yüze sürülen güneş kremlerinin cilt lekelerine neden olabileceğini ve her zaman temiz yüze krem sürmesi gerektiğini unutmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın