Güneş kremi nasıl kullanılır?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanlar tüm yılın yorgunluğunu çıkartmak için tatil planlarına başlar ve genellikle tatiller deniz kıyısı bölgelerde yapılır. Yaz aylarının sıcak günlerinde deniz girerek serinlemek her ne kadar çok büyük bir keyif olsa da, bu esnada güneşin zararlı ışınlarından korunmaya da özen göstermek gerekir. Dünya genelinde yapılan araştırmalar güneş ışınlarının ultraviyole etkisinin güneş yanıklarından da öte cilt kanserine neden olduğunu ortaya çıkarttığından beri insanların daha da önemsediği güneş kremlerinin, muhakkak her “2 saatte bir yenilenmesi” gerekmektedir. Plaja gidilmeden önce vakit kaybetmeden güneş kremini sürülmesi gerektiğini söyleyen hekimler, deniz girerken de sırt, kol ve yüz bölgesinin yoğun olarak güneş ışınlarına maruz kaldığının unutulmaması gerektiğini söylüyor.

Gazi Üniversitesi Dermatoloji Bölümü’nde yapılan araştırmalarla da desteklenen bu sonuçların ışığında Prof. Dr. Ali Gürer güneşin “akut ve kronik” olarak iki farklı etkisi bulunduğunu ve bu etkilerden korunması için güneş kremlerinin her iki saatte bir yenilenmesi gerektiğini açıklıyor. Güneş ışınlarının insan cildi üzerindeki akut etkisi oldukça ciddi güneş yanıklarına sebep olabilirken, kronik etki daha da ciddi ve etkili olan cilt kanserine neden olabiliyor. Ayrıca uzmanlar güneş kremlerinin arkadaş tavsiyesine göre değil kişinin cilt tipine göre seçilmesi gerektiğinin de altını çizerken, dermatolojik olan güneş kremlerinin de tercih edilmesinin çok önemli olduğunu belirtiyor.

Ülkemizdeki insanların koruyucu güneş kullanımı konusunda yaptığı yanlışlardan biri de, güneş kremini güneşlenmeye başlarken sürmektir. Oysa güneş ışınlarının ultraviyole etkisi çok hızlı bir biçimde cilde etki edebildiğinde, güneş çıkmadan yarım saat öncesinden itibaren güneş kreminin sürülmesi gerekmektedir. Ayrıca güzel kokması için içeriğine kimyasal madde eklenen güneş kremlerinin tercih “edilmemesi” gerektiği gibi, çocuklar ve bebekler için de özel olarak üretilen ürünlerin alınması gerekiyor. Ciltte sarkma, leke, kırışıklık ve daha birçok yaşlanma etkisi görülmesine neden olan güneş ışınları, doğru güneş kremi kullanımı ile zarardan çok fayda getirecektir.

Parfüm ve kozmetik ürünleriyle birlikte güneş kremi kullanılmasının da oldukça büyük sorunlara neden olabileceğini belirten uzmanlar, bu tür davranışların cilt yüzeyinde kalıcı lekeler oluşmasına neden olabileceğini söylüyor. Deniz kıyısında daha güzel görünmek için makyaj yapan bayanların kullandığı ürünler her ne kadar organik içerikli olsa da, yine de işi şansa bırakmamak ve mümkün olduğunca makyajsız olarak güneş kremi kullanmak gerekiyor.

Bir Cevap Yazın