Güneş gözlüğü alırken neye dikkat etmeliyiz?

image (5)Yaz geldi. Havalar her ne kadar şuan yakıcı olmasa da, güneş yüzünü erken bir zamanda yeniden gösterecek. Bu durumda güneş gözlüğü kullanım sayısı da artacak. Kimisi daha karizmatik olmak iin gözlük takıyor kimisi güneşten rahatsız olduğu için. Ama her iki kullanım tarzı da güneş gözlüklerinin kaliteli olmasını gerekli kılıyor.

İşportacılardan almayın

Uzmanlar işportacılardan alınan gözlüklerin güneş ışınlarını önlemek şöyle dursun, göze zarar verebileceğini söylüyor. İşportacılardan alınan ucuz gözlükler her ne kadar şık olsalar da, göz gibi önemli bir organa verdikleri zarardan dolayı tehlikeliler. Güzel görüneceğim derken veya güneşten gözlerimi koruyacağım derken ummadığın rahatsızlıklara müptela olmanın yolunu açmış olursun.

Güneş ışığını polarize etmeli

Eğer güneş gözlüğü güneş ışınlarını emmiyorsa, bir fayda sağlamaz. Yani gözlerinden rahatsız olan bir kişi, polarize niteliğine sahip olan bir gözlük almazsa, rahatsızlığı daha da artabilir. Bu nedenle ünlü markaların ürünlerinden almak veyahut da, optikçilerin önerdiği gözlüklerden almak gerekiyor. Optikçilerden alınan gözlüklerde polarize testi yapılabiliyor. Böylece gözlüğün güneş ışınlarını emme gücünü görebiliyorsunuz. Ancak işportacılardan alınan gözlükler bu imkanı sağlamadığından güneş takmamış gibi güneş ışınlarına maruz kalabilir ve eğer bir rahatsızlığınız varsa, bu rahatsızlığınızın daha da ziyadeleşmesine sebep olabilirsiniz.

İşportacılarda 10 liradan başlayan gözlük fiyatları kaliteli gözlük fiyatlarının yanında her ne kadar tercihe şayan gözükse de, mevzu bahis olan gözlerimiz olunca 100 liradan başlayan polarize özellikte ki gözlüklerden almak daha mantıklı ve sağlıklı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Masraftan kaçınayım derken, gözlerinizde oluşan rahatsızlık nedeniyle daha fazla paraları bıçak altına yatmak için ödeyebilirsiniz. O zaman eğer varsa gözlerinizde güneşe bir alerji, en iyi gözlüğü alın.

 

Bir Cevap Yazın