Günde kaç tel saç dökülür?

saçBu konuda yapılmış araştırmalarda özellikle bahar aylarındaki güneş ışınlarının saç döngüsü üzerinde oldukça etkili olduğu ve bu döngüyü düzenleyen hormonların salgılanmasını arttırdığı belirlenmiştir. Ancak bahar ayları geçtikten sonra saç dökülmesinin aynı hızda devam etmesi durumunda, mutlaka tedaviye başlanmalıdır. Öncelikle saçların mevsimsel bir dökülmenin etkisinde olup olmadığı tespit edilmelidir. Sağlıklı bir kişinin saç derisinde ortalama olarak 100.000 saç kökü bulunur. Mevcut saç kökleri kendini sayısız kere yenileyebilme özelliğine sahiptir. Bu döngü sırasında gün içinde 50 ile 100 adet saç kökünün dökülmesi normal değer olarak kabul edilmektedir. Bu miktar mevsimlerdeki değişimlerle iki katına kadar çıkabilir. Saç köklerinin normal yaşam döngüsünün içinde, köklerinden ayrılıp dökülmesi normal sayılır. Bu nedenle her saç dökülmesi hastalık ya da bir sorun olarak kabul edilmez. Bunlarda değerlendirilmeli ve sorununu olup olmadığı belirlenmelidir. Gerçek bir saç dökülmesinde saçların kökleriyle birlikte dökülmesi sorunu vardır. Normalde saçlar dökülürken sadece kırılır. Saç kökleri yerinde kalır ve saçların tekrar uzamasını sağlar.

Saç dökülmesi ne zaman ciddiye alınmalı?

Saç dökülmesindeki durum tespiti için, her insan basit bir test yapabilir. Bu testi yapmak için, en az iki gün süreyle saçlarınızı yıkamamalısınız. Testi yapmak için, parmaklarınızı saçlarınızın ön çizgisinden geriye doğru götürün. Bunu yaptığınıza elinize gelen saçları bir kâğıdın üstüne alın. Bunu beş kez tekrarlayın. Bu işlemlerin sonucunda toplanan saçların miktarı;

  • 10 adetten daha az saç teli varsa, saç kaybınız normal sınırlarda kabul edilir.
  • Toplam 10-15 adet saç teli olduğunda, bu mevsimsel saç dökülmesinin başladığını gösterir. Bu durumda yapmanız gereken saçlarınızı desteklemek için, vitamin takviyesine başlamak olmalıdır.
  • Eğer 15 adetten daha fazla saç teli bulunuyorsa, ciddi derecede saç kaybınız olduğu düşünülür. Bunun hemen tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Saç dökülmesi için uygulanan tedavilerin arasında, reversa tedavisi toksik madde içermediğinden hamilelik döneminde bile uygulanacak kadar güvenlidir. Normal olarak saç uzama ve dökülme otomasyonu üzerine şifa verici kan hücreleri olan trombositler etkili olur. Trombositler sıvı duruma getirilip, saç köklerine enjekte edilmekte ve saç köklerinin uzama aşamasını tetikleyecek şekilde etki edecektir. Bu tedavi kişide yoğun olan saç dökülme hızını yavaşlatacak özelliğe sahiptir.

Saç dökülmesi fazla olduğunda, mutlaka bir uzmana gidilmesi ve tedaviye başlanması gerekir. Kişiye yapılacak incelemelerin sonunda, saç dökülmesinin sebepleri belirlenerek, bunlara çözüm yolları bulunur. Saçların tıbbi sebeplerle ya da çevresel etkilerle dökülmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle gerekli kan testleri yapılarak, hormon testleri uygulanmalıdır.  Bu tetkikler sırasında herhangi bir şey belirlenmezse, kişinin yaşam tarzı sorgulanmalı ve saç dökülmesinin olası sebepleri tespit edilmelidir.

Saç dökülmesi nedir?

Saç tellerinde zamanla incelme, zayıflama ve kopma olması normal bir sonuçtur. Bu oranın günde 50-100 saç teli olması halinde, normal sınırlar olarak değerlendirilir. Bu sayının üzerine çıkarsa, saç dökülmesi karşımıza bir hastalık olarak çıkar. Bu durumda mutlaka bir uzmana gidilmelidir. Kişiler yattığı yerde olan saç tellerine, duştan çıktıktan sonra dökülen saçlara bakıp, saç dökülmesinin fazla olmasını kendileri de değerlendirebilir. Böylece saç dökülmesinin hesabı kolayca yapılabilir.

Saç dökülmesi kadın ve erkekte önlem alınmazsa, psikolojik bir sorun haline bile gelebilir. Bu yüzden uzmana danışılmalı ve saç dökülmesinin bir sorun olup olmadığı tespit edilmelidir.

Bir Cevap Yazın