Gripten korunma yolları nelerdir?

Grip hastalığına neden olan “influenza” virüsü, son derece dirençli yapıda ve uzun süre yaşayabilen bir virüs türüdür. Kış aylarında neredeyse tüm insanların yakalandığı ancak pek de önemsenmeyen grip, birçok farklı hastalığı tetikleyebileceğinden ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Geniş kitleleri çok hızlı bir biçimde etkileyebildiğinden, bilimsel olarak ciddi bir bulaşıcı hastalık olarak tanımlanmıştır.

Grip kimlerde daha sık görülür?
Bağışıklık sistemi yakalanılan başka hastalıklar yüzünden zayıflamış insanların, gribe yakalanması daha kolaydır. Bu tür insanların bağışıklık sistemleri grip virüsü ile savaşacak kadar güçlü olmadığından, hastalıktan daha şiddetli bir biçimde etkilenirler. Kanser hastalığı nedeni ile kemoterapi tedavisi gören hastaların da grip virüsüne karşı dikkatli olması gerekir.

Gripten nasıl korunulur?
Kış mevsiminde havaların soğuması ile insanlar kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirdiklerinden, influenza virüsüne yakalanmaları kolaylaşır. Bu nedenle gripten korunmak için uzun süre havasız ortamlarda bulunmamak gerekir. İşiniz gereği uzun süre kapalı bir alanda çalışmanız gerekiyorsa, düzenli aralıklarla hava almak için dışarı çıkmanız gerekir. Dışarı çıkacak imkanınız ya da vaktiniz yoksa dahi, birkaç dakikalığına bir pencere açarak bulunduğunuz ortamdaki havanın tazelenmesini sağlayabilirsiniz.

Grip virüsüne yakalanan insanların öksürmelerinden ve hapşırmalarından etkilenmemek için, mümkünse bir maske takmaya çalışın. Grip hava yolu ile bulaşan bir hastalık olduğundan, çevrenizdeki insanların ortama saçtıkları virüslerden korunmak için maske kullanmak en etkili yoldur. Güzel görünmek ile sağlıklı bir yaşam kıyaslanamayağından, takacağınız maskenin size yakışığ yakışmadığını düşünmeyin. Burun ve geniz akıntısı başladığı anda vakit kaybetmeden en yakın hastaneye başvurarak, grip virüsünün vücudunuza etki etmesini yavaşlatın. Böylece hastalığı çok daha hafif bir şekilde atlatmış olursunuz.

Grip hastalığından korunmak için alabileceğiniz en yararlı önem; dengeli ve bol meyve içeren bir beslenme programı uygulayarak, bağışıklık sisteminizi kuvvetli halde tutmanızdır. Böylece vücudunuza giren influenza virüsü ile çok daha rahat bir şekilde savaşabilecek olan bağışıklık sisteminiz, sizi bu hastalıktan koruyabilecektir.

5 thoughts on “Gripten korunma yolları nelerdir?

 • 20 Ekim 2014 tarihinde, saat 18:12
  Permalink

  işime yaradı teşekkürler 😀
  ye kim o

  Yanıtla
 • 11 Mayıs 2014 tarihinde, saat 17:05
  Permalink

  işime çoook yaradı .çok teşekkür ederim bilgileriniz için.

  Yanıtla
 • 21 Nisan 2014 tarihinde, saat 22:33
  Permalink

  çok Teşekkür ederim

  Yanıtla
 • 28 Mart 2014 tarihinde, saat 17:26
  Permalink

  Pek yardımcı olmadı

  Yanıtla
 • 19 Mart 2014 tarihinde, saat 23:07
  Permalink

  çok teşekkür ederim :))

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: