Göz çevresi kırışıklarına nasıl engel olursunuz?

gözGöz çevresi kırışıklıkları insanlarda daha çok yaşın ilerlemesinin bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Fakat bazı durumlarda genetik faktörler, alkol ve sigara kullanma alışkanlığı, sıkça güneşe maruz kalma gibi olumsuz faktörlerin olması yüzünden daha erken yaşlarda ortaya çıkarak, kişilerin huzursuz olmasına neden olabilir. Böyle bir sorunu olan kişiler kırışık gideren kremlerle göz çevresine cilt bakımı yapmak yerine, bitkisel doğal bakım ürünlerini kullanıp kırışıklıkların oluşmasını geciktirmek, olan kırışıklıkları azaltmak mümkün olabilir. Doğal yağlarla ve maskelerle cilt bakımınızı düzenli olarak yaptığınızda, göz çevresi kırışıklıkları içinde en güzel tercihi yapmış olursunuz.

Göz çevresi kırışıklıkları için kullanılacak doğal maskeler

Havuçlu göz maskesi: İçeriğinde olan karoten miktarı oldukça yüksek olan havuçla hazırlayacağınız göz maskesi cilt görünümünde olumlu etkiler yaparak, kırışıklıkların azaltılmasında etkili olur. Cilt sağlığını korunmaya yardımcı olan karoten, aynı zamanda vücutta serbest radikallerle savaşan hücrelerin meydana gelmesinde etkin rol oynamakta, antioksidan etki gösteren A vitaminine dönüştürülür. Bu maskenin hazırlanması için, önce büyük boy bir havucun suyunu rondoda çıkarın. Bunun içerisine bir çay kaşığı badem yağı ilave edin ve buzdolabında iki saat kadar bunu soğutun. Daha sonra göz çevresine sürüp yarım saat kadar bekleyin. Düzenli şekilde uyguladığınız zaman, havuç maskesinin gerçekten işe yaradığını sizlerde hemen fark edeceksiniz.

Muzlu göz maskesi: İçeriğinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde muz, ciltte yaşlanma etkilerini azaltır, cildi korur ve yenilenmesine yardımcı olur. Göz çevresi kırışıklıklarından kurtulmak için, bu doğal maskeden mutlaka yararlanın. Maskeyi hazırlamak için olgun bir muzu tabağın içerisinde ezin. Bunun içine 1-2 çay kaşığı gül suyu koyun. Göz çevresine süreceğiniz maskeyi, yarım saat kadar bekleterek ılık suyla durulayın.

Lahana göz maskesi: Antioksidan etkisi yüzünden lahanayla cildinizdeki erken yaşlanma etkilerinden kurtulabilirsiniz. Maske için lahana yapraklarının suyunu çıkarın ve göz çevresine busuyla masaj yapın. Cildinizde yirmi dakika kadar lahana suyunu bekletin ve soğuk suyla yıkayın.

Yumurta akı maskesi: Bu maske hem göz çevresi için, hem de dudak çevresinde olan kırışıkların giderilmesi için kullanılabilir. Cildinize sürdüğünüz yumurta akı iyice kuruduktan sonra, soğuk suya batırdığınız pamukla maskeyi cildinizden nazikçe temizleyin. Ardından cildinizi suyla yıkayabilirsiniz.

Göz çevresi kırışıklıkları için bitkisel doğal yağlar

Kayısı çekirdeği yağı: İçeriğinde olan bol miktarda A vitamini sayesinde, kayısı çekirdeği yağı cildin gençleşmesi için, kırışıklıkların ve lekelerin giderilmesi için faydalı olur. Bunun yanında cilt kuruluğunu gidermek içinde bu doğal yağı kullanın. Yağı cilde masaj yaparak uygulayın.

Doğal saf zeytinyağı: Ciltteki kırışıklıkların giderilmesi için doğal saf zeytinyağından faydalanın. Nemlendirici etkisi nedeniyle zeytinyağını göz çevresine masaj yaparak uygulayın. Buna düzenli olarak devam ederseniz göz çevresinde mimikler yüzünden oluşan kırışıklıkları engellersiniz. Antioksidan içeriğiyle zeytinyağı, lekelere ve kırışıklıklara neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

Buğday yağı: Bu doğal yağla göz çevresinde meydana gelen kırışıklıkların ilerlemesine engel olursunuz. Kullanımına devam ederseniz bölgede yeni kırışıklıkların oluşmasına da iyi bir önlem almış olursunuz. Kozmetik sektöründe üretilen cilt bakım ürünlerinin içeriğinde genellikle buğday yağı vardır. Bu yağın içeriğinde cilt bakımında önemli olan E vitamini olduğundan, buğday yağından doğal olarak sizlerde faydalanın. Cildinize sürdükten sonra yağı yarım saat kadar bekletin ve ılık suyla yıkayın.

Göz çevresi kırışıklıklarının oluşmasına engel olmak için, öncelikle güneş ışınlarından uzak kalın. Bu nedenle göz çevresini güneşten koruyacak krem kullanın, şapka ve gözlük takın. Cilt bakımında önemli bir yeri olan bol su içmeyi de ihmal etmeyin. Beslenmenize çok dikkat edin.

Bir Cevap Yazın