Göz altı torbaları neden oluşur?

Kadınların en büyük estetik problemlerinden biri olan göz altı torbaları, yüz görünümünü olumsuz yönde etkileyerek kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olan en büyük nedenlerden biridir. Halk arasında göz altı torbalarını küçültmek ya da tamamen yok etmek için birçok farklı yöntemden bahsedilse de, bu tür kulaktan dolma yöntemlerin yarardan öte cilt yapısına büyük zarar vermesi ve sorunun daha da ciddi bir hale gelmesine neden olması da mümkündür. Kadın ya da erkeklerde oluşan göz altı torbalarının en büyük nedeni, kişinin doğumdan itibaren sahip olduğu kalıtımsal özelliklerdir. Gen diziliminin etkili olduğu bu durumun tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmasa da, sağlıklı yaşam ve düzenli cilt bakımı ile göz altı torbalarının etkisi ciddi derecede azaltılabilir. Şüphesiz her insan farklı kalıtım özelliklerine sahip olduğundan yaradılış itibarıyla sahip olunan göz torbaları erken yaşlarda da oluşabilir.

Cildin yıpranmasında güneş ışınları ve hava koşulları etkili olduğu gibi yaşlanma da en belirgin faktörlerden biridir. Vücudun birçok farklı bölgesinde çok kapsamlı değişimlere neden olan yaşlanma, göz altı torbalarının da ilerleyen yaş ile birlikte daha belirgin hale gelmesine sebep olabilir. Çoğu insan cildin de bir organ olduğunu unutur ve bu vücudun bu en geniş organının düzenli çalışabilmesi için gerekli olan en önemli bileşeni vücuduna yetersiz oranda alır ki, bu bileşen şüphesiz yaşamın devamlılığı için olmazsa olmaz olarak nitelendirilen sudur. Yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesi için gerekli olan su, insan vücudunun en kolay işleyebildiği ve “detoks” faaliyetlerin kullandığı en işlevsel maddedir. Sağlıklı bir cilt için temel gereksinim olan suyun yeterli oranda alınmaması diğer birçok cilt sorunu gibi göz altı torbalarının da oluşumunu tetikleyebilir.

Modern çağın insanlık sorunu olarak belirtilen stresin de göz altı torbalarının oluşumu üzerinde etkili olduğunu gösteren araştırmaların sayısı her geçen artmaktadır. Gerek özel hayatında gerekse de iş yaşamında yoğun strese maruz kalan kişilerde göz altı torbası sorunu görülebilir veya mevcut sorunun boyutu daha da artabilir. Göz altında bulunan yağ keselerinin fıtıklaşması sonucunda oluşan torba görünümü yoğun stresle tetiklenmekte ve yağ keselerinin dışarı doğru genişlemesine sebep olmaktadır. Ayrıca genç nüfusta da giderek artış gösteren göz altı torbası sorunun en genel sebeplerinden biri de yorgunluktur. Uzun saatler boyunca bilgisayar kullanan ya da televizyon seyreden gençlerde de görülebilen göz altı torbaları, yetersiz ve düzensiz uyku ile birleşince sorunun daha da büyümesine neden olur. Bilgisayar monitörüne ya da televizyona uzun süre bakan kişilerin en azından beslenmelerine dikkat etmesi, yeterli oranda su içmesi ve düzenli bir uyku alışkanlığı geliştirmesi göz altı torbalarının etkisinde azalmaya neden olabilir. Şüphesiz göz altı torbaları için uzman bir hekime gitmek, en sağlıklı karar olacaktır.

Bir Cevap Yazın