Google Panda 4.0 güncellemesi neleri değiştirdi?

Google algoritmasında en son olarak panda güncellemesini gerçekleştirdi. 2014 mayıs ayında gerçekleşen güncellemenin her ne kadar sırları ortaya konulmadıysa da, ünlü SEO takipçilerinin yaptıkları çalışmalardan ortaya bazı fikirler çıkmakta. Aslında güncellemenin genel mantığı, Google algoritmasında radikal bir değişiklik meydana getirmiyor. Ancak kullanıcılarına kaliteli içerikler sunmayan ve spam içeriklere yer veren siteler, bu algoritmadan fazlaca etkilendiler. Bu sebeple, ürün tanımlamaları birbirine benzeyen e-ticaret siteleri ve birçok haber sitesi, bu güncellemeden zarar gördü diyebiliriz.

Peki neler yapmalıyız?

Sitelerinizde sağlıksız SEO çalışmaları yapıyorsanız, bu saatten sonra başarısız olmanız daha da muhtemel bir durum. Çünkü panda algoritması sayesinde kalitesiz sitelerinden referans alan siteler, Google sonuçlarında yükselemeyecekler. Linkler içerisinde boğulmuş olan ve sahte PR’leri olan sitelerden backlink almak, yarardan çok artık zarar sağlıyor. Zaten bu tür çalışma önceden de uzun süreli bir fayda sağlamıyordu. Ancak şimdi daha dikkatli olmak, daha iyi referanslar edinmek durumundasınız.google-panda

İçeriklerin kalitesi ön plana çıkıyor. Sitenize kendiniz sağlam makaleler yazın. Bunu yapamıyorsanız makale yazarlarından destek alın. Ancak sakın başka sitelerden kopyalayıp, kendi sitenizde kaynak göstermiş olsanız bile, yayınlamaya kalkmayın. Zararınıza olacaktır. Sitenizin tasarımı ne kadar iyi? Bir ziyaretçi gibi girdiğinizde ne hissediyorsunuz? Panda algoritması artık buna da dikkat ediyor. Yani site içi navigasyon önemli bir hale geldi. Sayfaların hızlı yüklenmesi önemli bir hale geldi. Sizde sağlam bir tema satın alarak, tasarımda ve kalitede yükselişe geçmelisiniz.

Paravan blog çalışmaları öneli bir hale geldi. Ancak bazıları bu çalışmayı maalesef yanlış yapıyorlar. Paravan bloglarınızı da ana sitenizmiş gibi yönetmeniz gerekir. Spam içerikler değil, özgün ve kaliteli içerikler girmelisiniz. Bunu yanında sakın link çöplüğüne paravan bloglarınızı dönüştürmeyin. Her makalede link vermeyin. Bazı makalelerde link verin ve bu link sayısı 3 adedi geçmesin.

Bir Cevap Yazın