Google ne zaman ve nasıl kuruldu?

google şirketiDünya çapında internet dendiğince herkesin aklına gelen ilk isim olan ve ülkemizde olduğu gibi pek çok ülkede de bir “tekel” haline dönüşen Google, 1998 yılında ABD merkezli olarak Sergey Brin ve Lawrenge Page (Larry Page) tarafından kurulmuştur. Google bu dönemde kurulan; Magellan, Northern Light, AltaVista, Excite ve şüphesiz Yahoo gibi rakipleri düşünüldüğünde çok daha geç kurulmuş bir arama motoru olmasına karşın Brin ve Page tarafından geliştirilen “Page Rank” teknolojisiyle diğer tüm motorlardan kalın bir çizgiyle ayrılmıştır. Günümüzde SEO (Search Engine Optimizasyon, Arama Motoru Optimizasyonu) adı altında yürütülen ve temel amacı arama motorları üzerinden yapılan sorgularda internet sitelerinin ilk sıralarda çıkmasını sağlayan tüm çalışmaların temeli olan Page Rank teknolojisi, 1998 yılında kurulmuş ve ikili bu teknolojisi “satmak istemesine karşın alıcı bulamamıştır”. Google’ın kuruluşunu ve sonraki süreçte günümüzdeki başarısını kazanmasını sağlayan uygulama olan Page Rank sistemi, aramalarda çok daha güvenilir ve aranan içeriğe yönelik nokta atış yapabilme potansiyeline sahip sonuçlar sunmuştur.

Google her ne kadar ABD merkezili bir şirket olsa da, bilişim sektörünün de tıpkı ticaret yaşamının diğer alanları gibi “küreselleşme” rüzgarlarından nasibini almasıyla birlikte günümüzde çok uluslu bir şirket kimliği kazanmıştır. 4 Eylül 1998 yılında kurulan Google özel bir şirket iken geçtiğimiz yıl itibarıyla 60 milyar Dolar civarındaki özkaynaklarıyla dünyanın en büyük markalarından biri haline dönüşmüştür. ABD’nin Kalifornia eyaletinde eğitim veren Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan iki öğrenci olan Sergey Brin ve Lawrenge Page, 2000’li yıllarda internetin dünya genelinde muazzam bir hızla yaygınlaşması ile birlikte şirketlerini halka arz etmeye karar vermiştir. Büyük bir beklentinin ardından nihayet 2004 yılında halka arz edilen Google, böylece dünyanın en büyük çok uluslu teknoloji tabanlı şirketi haline gelmiştir.

Google’ı kuran ve “Google Çocukları” lakabıyla anılan Brin ve Page, halka arz işlemlerinin hemen ardından 20 yıllık süreyi kapsayan bir birliktelik anlaşması imzalamıştır. Bu anlaşmaya kapsamında ikili, 2024 yılında kadar Google çatısı altında berber çalışacağına taahhüt vermiştir. Google sayısı “milyonlar” ile ifade edilen sunucuda işlem gören dev bir algoritmaya dönüşürken, her gün dünyanın dört bir yanından yapılan milyarlarca arama ile internet kullanıcıları da aradıklarına ulaşmaya devam etmektedir. Gmail servisi ile milyonlarca kullanıcıyı kendine bağlayan Google, son dönemde geliştirdiği Google+ hizmetleriyle kullanıcıların arama alışkanlıklarına göre sorgu önerme ve giderek tüm internet araçlarının birbiriyle etkileşim haline geçmesine yönelik çalışmalar yapmaktadır. Markanın resmi sitesi olan Google.com, Alexa verilerine göre halen dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesidir.

Bir Cevap Yazın