Goji berry (mutluluk meyvesi) hiç tükettiniz mi?

goji berryGoji Berry küçük yumuşak meyveleri olan, Tibet’te 1700 yıldır üretilen çalı formunda olan bir bitkidir. Bu Tibetlilerin yüzlerce yıldır böbrek ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullandığı bir bitkidir. Goji mutluluk meyvesi olarak tanımlanır, sulu ve oldukça tatlı, tadı biraz yabanmersini, biraz da kirazı andıran bir meyvedir. Meyvenin yapraklarından, saplarına, meyvesi, posası ve kurutulmuş olanına kadar her parçası şifa kaynağıdır. Goji berry bazı ülkelerde farklı isimlerle anılır. Çin’deki ismi himalaya gojisi, Tibet gojisi ve evlilik şarabı gibi isimlerle tanınır.

Goji Berry faydaları nedir?

Ömrü uzatmak için tüketilmeli: Vücutta olan hücreler serbest radikallerin saldırısına maruz kalmaktadır ve bu etkiyle yaşlanma hızlanmaktadır. Uzun yaşamın meyvesi olarak tanınan goji, içeriğindeki polisakkaritler ve antioksidanların etkisiyle tüketenlerin erken yaşlanmasına engel olur.

Enerji ve dayanıklılığın artması için tüketilmeli: Goji insanlarda egzersiz toleransını, gücü ve dayanıklılığı arttıran bir besindir. Hastalıkların ardından nekahat döneminde olan bitkinlik ve halsizlik yakınmalarının ortadan kalkmasını sağlar.

Genç hissetmek ve genç görünebilmek için tüketilmeli: Hipofiz bezinden salınan büyüme hormonunu arttıran meyve, hormonun yararlı etkilerinden vücuttaki yağ oranının azaltılması, uyku düzensizliklerini gidermesi, hafızanın güçlenmesi, cinsel isteğin düzenlenmesi gibi olumlu etkilerle vücudun genç görünümünü sağlar.

Kan basıncının düşürülmesi için tüketilmeli: Yüksek tansiyon toplumda her dört yetişkinden birisini etkiler. Kan basıncının kontrol altına alınması felç, kalp krizi geçirme riskini ve diğer sorunları azaltan bir etkendir. Goji içeriğinde olan polisakkaritler ile kan basıncında yükselmeyi önler.

Kanserden korunmak için tüketilmeli: Goji içeriğinde olan ve kanseri önleyen Germanium maddesiyle buna sahip olan tek bitkidir. Kansere engel olacak genetik değişimler içeriğinde olan polisakkaritler ve antioksidanlarla sağlanır. Karaciğer kanserinden korunmak için goji tüketilmelidir.

Kolesterol seviyelerinin dengelenmesi için tüketilmeli: Goji içeriğinde olan beta sitosterol maddesiyle kolesterol seviyelerini düşürmektedir. Antioksidanlar ile kolesterolün oksidasyonunu önler ve damarlardaki plak gelişimini engeller. Flavonoidler sayesinde, atardamarların açık kalmasına ve elastikiyetini korumasına etkili olur.

Kan şekerini dengelemek için tüketilmeli: Erişkin tip diyabette kan şekeri ve insülin miktarını dengeleyeni etkiye sahip olan goji, içeriğinde olan betain maddesi ile karaciğer yağlanmasını ve damar sorunlarını önler.

Cinsel güç ve fonksiyonlarının düzenlenmesi için tüketilmeli: Gojinin cinsel isteği tetiklediğine inanılır. Kanda testosteron seviyesini arttır, kadın ve erkekte cinsel gücün artmasını sağlar.

Kilo vermek için tüketilmeli: İçeriğinde olan polisakkaritler besinlerin yağ olarak depolanmasını önler ve enerji olarak kullanılmasını sağlar. Bu yüzden aşırı kiloları olanların tüketmesi gerekir.

Baş ağrısı ve sersemliğin giderilmesi için tüketilmeli: Çin tıbbında baş ağrısının ve sersemlik hissinin yaşam özü (Yin) ve fonksiyon (Yang) yetersizliğinden oluştuğuna inanılmaktadır. Goji meyvesi bu dengenin kurulmasında etkili olur.

Uykunun düzenlenmesinde tüketilmeli: Goji meyvesi insomnia yani uykusuzluk tedavisinde kullanılır. Bunu kullanan kişilerin uyku kalitesinde iyileşme meydana gelir.

Görme sorunlarının iyileştirilmesi için tüketilmeli: Meyvelerin görme sorunlarını giderici etkisi vardır. Loş ışıkta bile görüş kalitesini iyileştirir, karanlığa uyumu arttırır. İçeriğindeki antioksidan karotenoidlerle katarakt oluşumunu engeller.

Kalbin güçlendirilmesi için tüketilmeli: Goji içeriğindeki kalp ve kan basıncını ayarlayan cyperone ile faydalar sağlar. Ayrıca kalp damarlarında dayanıklılığı arttırıcı olan anthocyanin maddesi içerir.

Hastalıklara karşı direnç kazanmak ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için tüketilmeli: Süper oksit serbest radikallerden olup, hastalıkların meydana gelmesini ve ilerlemesini sağlamaktadır. Bu vücutta olan süper oksit dismutaz enzimiyle etkisiz hale getirilir. Ancak bu yaşla birlikte azalmasıyla, hastalıklara karşı direnç düşer. Goji tüketimi vücuttaki bu değerlerin % 40 oranında artmasını sağlar, hastalıklara karşı direnç kazanmakta yardımcı olur. Goji berry aynı zamanda vücutta olan savunma mekanizmalarını yönetecek olan bağışıklık sistemini destekleyici etki yapar. Vücuttaki lenfosit miktarını arttırır ve savunma sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Kanserle savaşmak için tüketilmeli: Bitkinin tüketilmesi kanser ilacını kullanan hastalardaki etkisi, sadece ilaç kullananlara göre olumlu etkiyi % 250 oranında hastalığın iyileştirilmesinde daha iyi sonuç vermektedir. Goji berry vücuttaki tümörlerin büyümesini önler. Kanser tedavisi sırasında yapılan kemoterapi ve radyoterapinin gösterdiği olumsuz etkileri engeller.

Karaciğerin desteklenmesi için tüketilmeli: Goji berry karaciğerin hücrelerini koruyacak olan serebrozid içermesi yüzünden, yüksek toksik etkisi olan klorlanmış hidrokarbonlara karşı bile korunmayı sağlar.

Doğurganlığın arttırılması ve sabah bulantılarının önlenmesi için tüketilmeli: Kadın ve erkek kısırlığı için kullanılan goji, doğurganlık oranlarının arttırılmasında etkili olur. Gebelik döneminde kadınlarda meydana gelen sabah bulantıları için, goji çayı içilmesi faydalı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın