Göğüs dikleştirme ameliyatları nasıl yapılır?

Göğüs dikleştirme amacıyla yapılan ameliyatlar mastokpeksi ya da meme kaldırma ameliyatı olarak ta anılan estetik bir operasyondur. Bu ameliyatı yaptırmak isteyen kadınlar öncelikle aynanın karşısına geçip, göğüslerini incelemeleri gerekir. Aynanın karşısında göğüslerinizin meme uçlarının meme katlantı çizgisinin üstünde olduğunu görürseniz, göğüslerinizde sarkıklık sorunu bulunmadığını düşünebilirsiniz. Bu deneyiminizde göğüs uçlarının bu çizginin seviyesine inmesi durumunda hafif, göğüs uçlarının çizginin alt tarafına inmesiyse ileri derecede göğüs sarkıklığınızın olduğunu anlatır. Bunun yanı sıra göğüs uçları tam olarak aşağıya bakabilir. Bu durumda göğüs dikleştirme ameliyatı ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu ameliyat kararını alabilmeniz için sizde bazı koşulların olması gerekir. Sadece göğüslerinizde olan bu deformasyon ameliyatı yaptırmanız için yeterli değildir.

Göğüslerde sarkma neden olur?

göğüs dikleştirme

Göğüs sarkması farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Bu etkenlerden biri yaşla beraber değişen hormonal dengelerle birlikte meme dokusunun azalmasıdır. Bu nedenle göğüste sarkma ve içinin boşaldığı görülür. Hamilelik dönemi ve emzirme dönemi de sarkmaya neden olan etkenlerden biridir. Göğüsler sütle dolması ve boşalması deformasyona sebep olabilir. Bunlar gibi yer çekiminin etkisi de, göğüslerin aşağıya doğru çekilmesine ve sarkmasına sebep olur. Erken yaşlarda başlamış sarkmalar ise, çoğunlukla kalıtımsal etkilerden kaynaklanır. Göğüslerin taşınmasını sağlayan bağların zayıf olması göğüste sarkmalara sebep olur.

Göğüs dikleştirme ameliyatı kim için uygundur?

Göğüs dikleştirme ameliyatı oluşan sarkıklığı giderirken, diğer bir sorunu beraberinde getirebilir. Ameliyattan sonra göğüslerinizde iz kalacağından, bunu sorun edecek olan kişiler için uygun bir ameliyat olduğunu söyleyemeyiz. Yani göğüslerde oluşan izler sizin için sorun olacaksa, özellikle orta derecede olan sarkmalarda bu yola başvurmamanızı tavsiye ederiz. Göğüslerdeki sarkmalar ciddi derecedeyse ve bu durumdan rahatsızlık duyarsanız, ameliyat sizin için uygundur diyebiliriz. Fiziksel olarak sağlıklı olan kişiler, ameliyat sonucunda gerçekçi beklentileri olan kişiler, göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında kalacak izleri sorun etmeyecek olan kişiler, göğüslerinde olan sarkma rahatsızlık derecesinde olanlar bu ameliyatı yaptırmak için uygundur. Yani göğüslerin ameliyat öncesinde olan görünümü ile ameliyat sonrasında olan görünümünü değerlendirirsek, ameliyat sonrasındaki gelişmeleri kabul edebilecek olan kişiler bu ameliyatı olmalıdır.

Göğüs dikleştirme ameliyatından önce dikkate alınması gerekenler nedir?

  • Hastanın yaşı: Kadınların fiziksel olarak sağlıklı olması durumunda yaşın fazla bir önemi yoktur.
  • Hastanın vücut ağırlığı: Fazla kilosu bulunan hastaların göğüslerine arzu edildiği gibi şekil verilemeyeceğinden, ameliyat sonrasında bazı sorunlar yaşanabilir. Bu hastalar açısından enfeksiyon gelişme riski ve ameliyat yaralarında açılma riski daha fazla olacaktır.
  • Hastanın sigara kullanımı: Sigara kullanan kişilerde yaraların iyileşme süresi hem daha uzun olmakta, hem de iyileşme döneminde sorunlar oluşmaktadır. Hastalarda sigaradan kaynaklanan dolaşımla ilgili sorunlar olacağından yara bölgesinde açılma, izlerde koyu bir renk oluşması gibi etkiler olabilir. Bu sebeple ameliyattan 2 hafta önce ve ameliyattan sonra 3 hafta kadar sigara kullanmamaya dikkat edilmesi gerekir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı neleri düzeltemez?

Uygulanan ameliyat hastanın göğüs derisini ve doku kalitesini düzeltmeye yaramaz. Cilt yeteri kadar iyi ve dayanıklı bir yapıya sahip olmadığında, özellikle meme protezi kullanılarak yapılan ameliyatlarda daha sonra yer çekiminin etkisiyle sarkmalar oluşur. Ancak uygulanan ameliyat dolgun bir göğüs yapısına sahip olmanıza neden olacağından, bu etkiler fazla göze batmaz. Uygulanan cerrahi yöntemlerin hiç biri ve estetik cerrahın çabası meme derisinin kalitesini ve dokusunu düzeltebilecek bir işlem yapamaz. Bu yönden ameliyat için fazla beklenti içine girmemeniz gerekmektedir. Göğüs dikleştirme ameliyatı kararı hastaların gerçek beklentileri için yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın