Girişim gerçekleştirmeden önce neyi cevaplamanız gerekir?

Girişime atılmak büyük bir macera ve insana gerçekten dinamizm katıyor. Hayaller, hayaller ve her zaman daha öteye gidebilen hayalleriniz oluyor. Tüm bunlar sizleri daha da ısrarlı bir çalışma içerisine sokuyor. Ama bazen de sadece hayal kurarsınız ve eylem, hareket gibi bir durum söz konusu olmaz. Yani girişimcilik eylem sathına vardığında gerçekten zordur ve insanda tutkuyla hayalleri gerçekleştirmeyi isteyen bir yüreğin olması lazım. Bu gibi zorluklar olsa da, başkasının yanında kariyerinizde başarılı olmanız için yaptığınız planlar, başkalarının hayallerine ve cebne kattığınız paralardan daha önemli bir mana ve mefhum ifade eder. Bu nedenle ne olursa olsun, girişimci olmak için sebepleriniz olsun.soru-isareti_195457

Bunları bir kenara bıraktıktan sonra, kendinize sormanız gereken bazı sorular var. bu sorular sayesinde girişimci olup, olmayacağınızı anlayabilirsiniz.

  1. Ortada hiçbir şeyin olmadığı bir yapılanmadan ne kadar memnun kalırsınız? Evet girişimciliğin aşında hiçbir şey ortada olmaz. Ne yol ne iz nede para. Bu durumlar iyice strese girmenize ve kendinizi nasıl geliştirmeniz gerektiğinize odaklanmanızı sağlar. Ama bazen de işin içerisinde çıkılmaz bir strese ve bunalıma girmenize sebep olur. Rahat olmazsını ve pes edersiniz. Hiç yolun olmadığı bir yerde, yolunuzu çizmeyi denediniz veya böyle bir tutkunuz oldu mu?
  2. Finansal istikrara sahip misiniz? İlk girişiminizden para kazanacağınızı hemen düşünüyorsanız, yanılırsınız. Öncelikle işinizin gelişmesi içi cepten yemeniz gerekir. Bu arada da finansal istikrarı sağlayacak kanallar bulmanız lazım gelir. Bu eşinizin maaşı bile olabilir. Yada normal işinize devam derken aynı zamanda da girişiminizin oturması için çalışmaları bir arada yürüteceksiniz. İlk  zamanlar her zaman zorludur. Unutmayın…
  3. Sürekli karar veya iş değiştiriyor musunuz? Eğer böyle bir karakteriniz varsa, sanıyorum ortaya kendinizi adayabileceğiniz bir girişimde çıkartamazsınız. Bunun nedeni girişiminin sancılı olduğu zamanlarda katlanamayıp, girişimini sonlandırabileceğiniz ihtimali. BU ihtimal üzerinde iyi düşünün.

Bir Cevap Yazın