Dengesiz beslenmenin zararı nedir?

Dengesiz olan her şeyde, bir bozukluk olduğu gibi, dengesiz beslenme sonucunda da hayat dengenizi sarsacak derecede kilo almaya başlarsınız. Bunun sonucunda ise, obezite rahatsızlığına yakalanırsınız. Sonrasında kurtulabilmek için çabalarınız yetersiz kalabilir ve ömür boyu yatağa bağımlı kalabilirsiniz. Bu en kötü senaryo değil tabi ama, bu bile insanın dünyasını karartmaya yetiyor.

Peki dengesiz beslenme nasıl önlenir?kahvalti

Uzmanların bu konuda ilk olarak değindikleri mesele genelde kahvaltı oluyor. eğer güne kahvaltı yaparak başlamadıysak, dengesiz bir beslenmenin gün içerisinde ilk adımını atmış oluyoruz. Bu demek oluyor ki, evden çıkmadan önce, işimize gitmeden evvel kesinlikle kahvaltı yapmamız gerekiyor. Gün içerisinde verimli bir şekilde çalışma saatini elde edebilmek için iyi bir kahvaltının uzmanlar şart olduğundan bahsediyor. Herkes kahvaltın ne kadar önemli olduğunu biliyor ama, sabahları canının bir şeyler istemediğini düşünerek, kolay bir şekilde bu öğünü es geçiyor. Ama gece vücudun yaşamış olduğu açlıktan sonra kaybedilen enerjini geri kazanılmasında en önemli öğün kesinlikle kahvaltıdır.

Kahvaltı sayesinde beyinin en önemli gıdası olan glikozun oluşması sağlanır. Buda beyinin daha iyi çalışmasına ve düşünce sisteminin daha elverişli fikirler üretmesine sebep olur. Kahvaltı yapmadan işe veya okula giden kişilerde anlama ve öğrenme yeteneklerinde gerileme ve zayıflama meydana gelir. Bu nedenle kahvaltıyı mutlaka yaparak, evden çıkmanın büyük avantajları var. Gün içerisinde dinç ve enerjik olmak isteyenler mutlaka sağlam bir kahvaltı yapmalıdırlar. Vücudun glikoz ve enerji açıklarının kahvaltıyla giderilmiş olması, gün içerisinde kişinin daha aktif ve kendinden daha emin olmasını sağlıyor. Öğrenci, iş adamı, çalışan artık ne işle meşgulseniz, mutlaka sabah kahvaltılarını terk etmeyin!

Bir Cevap Yazın