Gıdı estetiği nasıl yapılır?

gıdı estetiğiKişilerin yüzlerinde olan şekil bozukluklarında, yaşlanma etkisiyle oluşan etkilerde genellikle makyaj hilelerinden yararlanılarak gizleme yapılabilir. Fakat gıdı bölgesinde olan sarkmalarda, kırışıklıklarda böyle bir şansınız olmamaktadır. Bu bir tek gıdı estetiği sayesinde önlenebilir. Bu etkiyle kendinizi olduğunuzdan daha genç hissedip, daha genç görünüme kavuşacaksınız. Çene altından boyuna kadar olan bölümü kapsayan gıdıda olan aşırı yağlanma, sarkma ve kırışıklık gibi etkiler insanın olduğundan daha yaşlı görünmesine sebep olur. Gıdıda olan deformasyonun oranına göre değişik estetik yöntemlerle, herkes mükemmel bir gıdı estetiğine kavuşabilir.

Gıdı bölgesinin durumu nasıl değerlendirilir?

Gıdı çeneden boynun alt tarafına kadar uzanan bölümü kapsar. Genç bir yüz görünümünün olmazsa olmazı olan bu bölge, çeneye paralel yapıda olduğundan ötürü, karşıdan bakıldığında gıdıda sarkma olmaması gerekir. Bu insanın daha yaşlı görünmesine sebep olur. Bu etki normal bir insanın bütün yüz algısını olumsuz olarak değiştiren bir durumdur. Diğer yüz bölgesinde oluşan deformasyonları makyajla gizlemek mümkünken, gıdı bu hilelerin uygulanacağı bir alan değildir.

Gıdı bölgesinin yapısı

Genel vücut özellikleri ele alındığında, vücutta yer alan en ince kas gıdıyı boydan boya kaplar. Bu kasın göreviyse yüzdeki bazı mimikleri destek olmaktır. Yüz bölgesinde alınan kilolar ile arkasında verilen kilolarda gıdı en çok etkilenen bölgedir. Bu sebeple dış etkenlerden etkilenen bir yapıya sahiptir. Cilt yapınız iyi olsa dahi, mimiklerin ve verilen kiloların etkisiyle gıdı bölgesinde sarkmalar meydana gelebilir. Kilo sorunu olanların sıkça kilo alıp vermesi sebebiyle gıdı estetiği olumsuz sonuç verebilir. Bu etki yaşın ilerlemesiyle beraber vücutta bulunan su içeriğinin azalmasıyla orantılıdır. Ayrıca genç yaşta olan kişilerde dahi, fazla kilolar yerçekiminin etkisiyle gıdıya daha fazla kuvvet uyguladığından dolayı, sarkma yapabilir. Gıdıyı çevreleyen kastaki gevşeme sebebiyle meydana gelen deformasyon sadece cerrahi müdahaleyle giderilebilir.

Gıdı estetiği kişiyi kaç yaş gençleştirir?

Yüzde yapılan estetik müdahalelerde insanı gençleştiren en belirgin bölge gıdıdır. Gıdı estetiğiyle hastalarda 5-15 yaş gençleşme sağlanabilir.

Gıdı operasyonları hangi yaşlarda uygulanır?

30’lu yaşlarla beraber meydana gelen gıdı deformasyonlarında çoğunlukla lazer lipoliz ile klasik liposakşın yöntemleri yapılır. 50 yaşından sonra uygulanacak gıdı estetiğinde ise gıdı germe operasyonu yapılır. Küçük etkilerde ise lokal anesteziyle liposakşın uygulaması uygulanır. Lazer lipoliz yöntemi ile gıdı cildinin sıkılaştırılması sağlanır. Gıdı altında yer alan yağ hücreleri patlatılır ve bunların vücut tarafından emilmesi sağlanır. Yapılan işlemde gevşemiş olan deri, sonrasında sıkılaştırır. Ameliyatla yapılan gıdı germe operasyonu 1,5-2 saat içerisinde bitirilir. Bu yöntem ileriki yaşlarda gevşemiş olan gıdılar için uygulanabilir. Burada bulunan fazlalık deri ise kulak arkasında toplanır.

Gıdı sarkmasına ne zaman müdahale edilir?

Gıdı sarkmasının başladığı dönemde yani erken müdahale gerçekleştirildiğinde, deformasyonların daha kolay giderilmesi sağlanır. Sarkma ve gevşemelerin artması durumunda ise mini bir müdahale ile giderilecek problemlerin yerini, komplike operasyonlarla giderilebilecek büyük problemler alabilir.

Gıdı estetiği operasyonlarından sonra olanlar

Hastalara lazer lipoliz uygulaması yapıldı ise, yaklaşık 3-5 gün içerisinde, liposakşın uygulaması yapılırsa bir hafta içerisinde, gıdı germe operasyonu uygulanırsa 10 gün içinde normal yaşama dönülebilir. Operasyonda çene ameliyatı uygulandığındaysa, hasta 5 gün sonra normal aktiviteleri yapabilir duruma gelebilir. Lazer lipoliz ve liposakşın yönteminde hastalarda herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir. Gıdı germe operasyonunda ise kulak arkasında veya saçların içerisinde hafif bir iz kalabilir.

Gıdı operasyonlarının sonuçları kalıcı mı?

Plastik cerrahi alanında gıdı operasyonu en başarılı olan estetik operasyonlardan bir tanesidir. Bunların sonuçları uzun seneler sürer. Burada hastaların davranışları ve alışkanlıkları önemlidir. Operasyondan sonra hastanın kilo almaması, sıkça diyet yapmaması gıdıya yapılan işlemin kalıcı olmasını sağlar.

Gıdı estetiğinde Vshape yöntemi nasıl uygulanır?

Yüzün genç görünmesini sağlayan gıdı bölgesinde meydana gelen dolgunluk, Vshape yöntemiyle giderilmesi mümkündür. Yüzdeki her bölgeye uygulanabilen bu yöntem, estetik açıdan mükemmel bir görünüme kavuşturmaktadır. Hastanın cildinde sarkma yok ise sadece yağ fazlalığı varsa, bu yöntem uygulanabilir. Radyofrekans ve ultrasonla uygulanan operasyonda ciltteki derin tabakalarda olan kalojen lifler ısıtılmakta ve cildin dış yüzeyinde belirgin biçimde gerginlik oluşturulmaktadır. Bunun sayesinde dokulardaki sarkıklıklar engellenebiliyor. Uygulama 20 dakika süren 4 seans şeklinde yapılabilmektedir. Ultrason dalgalarıyla sarsılan yağ hücreleri parçalanmakta ve yok edilmesi sağlanmaktadır. Radyofrekans dalgaları ise cildi ısıtıp, bağ dokusunun çekmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede ciltte sıkılaşma etkisi görülür. Bu uygulamanın 2 hafta arayla yapılan seanslarla sağlanması mümkündür. İlk seansla beraber gözle görünecek şekilde etkiler oluşur.  Toplamda ise 4 seans sonra gıdı bölgesinde beklenen etki görülür. Bu etkiler kalıcı olduğundan dolayı, ilerleyen senelerde tek seans uygulanması bu etkinin kalıcılığına katkıda bulunur.

Bir Cevap Yazın