George Orwell kimdir?

George-OrwellGeorge Orwell, Hindistan doğumlu, 20. yüzyılda yaşamış ve İngiliz edebiyatına yön vermiş, önemli isimlerden biridir. Aynı zamanda Hayvan Çiftliği ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört gibi dünyaca ünlü kitapların yazarıdır.

 

George Orwell’in Hayatı

George Orwell, Hindistan’ın Motihari kentinde, soylu bir aileden gelen İngiliz bir baba ile Fransız bir annenin ikinci çocuğu olarak, 25 Haziran 1903 tarihinde hayata gözlerini açar. Babası bir kolonide görev yaptığından Orwell’in yeryüzüne ayak bastığı yer Hindistan olmuştur. Doğduğunda annesi ve babasının ona verdiği isim Eric Arthur Blair’dır. Hayatının ilk bir yılını Hindistan’da geçiren minik Eric Arthur, 1904 yılında annesi ve ablasıyla birlikte İngiltere’ye döner. Babası ise para kazanmak zorunda olduğu için Hindistan’da kalır. Eric Arthur, dokuz yaşına kadar küçük bir İngiliz kasabasında hayatını sürdürür. Eric, oldukça başarılı bir öğrencidir ve diğer arkadaşlarından sıyrılarak, Kral’ın bursuna layık görülür. Kral tarafından verilen bursla, meşhur Eton Okulu’na gitmeye hak kazanır. Burada “Cesur Yeni Dünya” kitabının yazarı olan Aldous Huxley‘den ders alma fırsatı yakalar. Bir süre sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalan Eric, ironik bir olay olarak nitelenebilecek, polislik mesleğine başlar. Eric Arthur Blair, yedi yıl sürecek kanun koruyuculuğunu Burma adasında icra eder. George Orwell‘in, bir zamanlar, yazın hayatında sık sık eleştirdiği düzeni korumakla yükümlü olması, olayın ironik kısmıdır.

Eric Arthur, kendisine pek uymayan polislik mesleğini bırakarak 1927 yılında İngiltere’ye döner ve hayalinin peşinde koşmaya, yazar olmaya karar verir. Hayatının bu dönemleri sefalet içinde geçen Eric, daha sonra ailesinin yanına dönerek burada yazmaya başlar. 1936 yılında Eileen O’Shaughnessy ile evlenen Orwell, bu eşinden bir çocuk sahibi olmuştur. Oğullarının adını Richard Horatio Blair koyan çiftin arasına 1945 yılında ölüm girmiş ve Eileen O’Shaughnessy hayatını kaybetmiştir. Orwell 1936 yılında evlendikten hemen sonra İspanya İç Savaşına katılır ve faşistlere karşı cumhuriyetçilerle birlikte savaşır. Çok fazla sigara içen George Orwell, hayatının son dönemlerinde hastalıklarla boğuşmuştur. 1949 yılında ikinci evliliğini Sonia Brownell ile gerçekleştiren ünlü yazar, bu evlilikten kısa bir süre sonra, 21 Ocak 1950 tarihinde hayatını kaybeder.

 

George Orwell’in Edebi Hayatı

Henüz çocukluk yaşlarında şiirle tanışır. Edebiyata olan ilgisi o zamanlarda kendini belli etmiştir. Burslu olarak gittiği Eton Okulu’ndaki öğretmeni yazar Aldous Huxley’in de Orwell’in gelişiminde etkisi vardır. Dilin samimi olması gerektiğini savunan Orwell’in yayımlanan ilk romanı, Paris ve Londra’da Beş Parasız‘dır. Bu kitaptan sonra Burma Günleri, Papazın Kızı, Zambak Solmasın ve Wigan Pier Yolu isimli kitaplarını yayımlar ve ardından patlak veren İspanyol İç Savaşı’na katılarak yazım hayatına ara vermek zorunda kalır. İspanyol İç Savaşı’ndan döndükten sonra yazılarına devam eden Orwell, İspanya’da yaşadıklarını Katalonya’ya Selam adlı romanında anlatmıştır. Daha sonra yayımladığı Daralma, Hayvan Çiftliği ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, hayatının son dönemlerini ekonomik açıdan rahat geçirmesini sağlamışıtr. Yazarın büyük ses getiren romanı Hayvan Çiftliği yalnızca bir devrimin trajedisini konu almaz aynı zamanda mükemmel bir toplum eleştirisi sunmaktadır. Meşhur;

“Bütün hayvanlar eşittir, ancak bazı hayvanlar diğerlerinden daha eşittir.”

cümlesi bu kitapta geçmektedir. Yazdıklarında insanlara inandığı doğruları anlatmayı amaç edinen Orwell, hayatı boyunca dünya düzenin adaletsizliğinden yakınmış ve sık sık insanlar tarafından kurulan düzeni eleştirmiştir. Etkileyici sözlerle eleştirilerini paylaşan Orwell’in cümlelerine, bir kaç örnek vermek gerekirse;

Güç bir araç değildir, amaçtır. Bir insan, bir devrimi korumak için diktatörlük kurmaz; diktatörlüğü kurmak için devrim yapar. Eziyetin amacı eziyettir. İşkencenin amacı işkencedir.Gücün amacı güçtür.

Birçok insan hayatından makul ölçüde keyif alır ama bakiyeye baktığınızda hayat acıdır. Yalnızca çok genç ve ahmak olanlar bunun aksini düşünür.

Artık saf aşk ya da tutku söz konusu değildi.Hiçbir duygu saf olamıyordu, çünkü her şeye korku ve nefret sinmişti.Kucaklaşmaları bir savaş, orgazmlarıysa bir zafer olmuştu. Bu, partiye indirilmiş bir darbeydi.Sevişmek siyasal bir eylemdi.

Milliyetçilik, insanları tıpkı böcekler gibi farklı sınıflara ayırma ve bu sınıflara dayanarak kimlerin iyi, kimlerin kötü olduğuna karar verme alışkanlığıdir. milliyetçiye göre, herhangi bir eylemin iyiliği ya da kötülüğünü o eylemin niteliği değil, kimin tarafından yapıldığı belirler. ‘Biz’im tarafımızdan yapıldığı sürece ahlaki açıdan hoş görülmeyecek hiçbir eylem yoktur.

George Orwell, 47 yıllık hayatına on adet kitap ve yüzlerce makale sığdırmıştır.

 

George Orwell’in Eserleri:

  • Paris ve Londra’da Beş Parasız
  • Burma Günleri
  • Papazın Kızı
  • Zambak Solmasın
  • Wigan İskelesi Yolu
  • Katalonya’ya Selam
  • Daralma
  • Aspidistra
  • Hayvan Çiftliği
  • Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

 

Bir Cevap Yazın