B12 vitamininin faydaları nedir?

B 12 vitamini dengeli olarak alınırsa, vücuda sayısız faydalar sağlayan bir vitamindir. Bazıları bu vitaminin kilo artışına

B12 vitamini

sebep olduğunu söyleseler de, bu doğru bir bilgi değildir. Fakat bu vitaminin az alınması pek çok sağlık sorununu beraberinde getirir. B12 vitamini suda eriyen vitaminler arasındadır, fakat öbür suda eriyen vitaminlerden farklı olarak karaciğer, böbrekler ve diğer vücut dokularında depolanmaktadır. Kobalt minerali içerdiğinden, kobalamin olarak da bilinir. Vejetaryenler ve yaşlılar özellikle B 12 vitamini eksikliği riski taşıdıklarından, bu vitaminin nasıl takviye edileceğini öğrenmeleri gerekir. B12 vitamini genellikle bitkilerde mevcut değildir. Bu yüzden vejetaryenlerin besin listesinde bu vitamini tükettikleri söylenemez. Aynı zamanda kobalamin düzeyi yaşla birlikte düştüğünden, yaşı ilerleyen kişiler, bu vitamini takviye olarak almalıdır. Yaşlılarda görülen eksiklikler, çoğunlukla beslenme eksikliğinden kaynaklanmaz. Bu vitaminin uygun olmayan emiliminden dolayı eksiklik yaşanır. B12 vitamin eksikliğinde belirtiler vücut rezervleri tamamen tükenene kadar, kendini belli etmeyeceğinden, aradan 5 ya da 6 yıl süre geçmektedir. Bu yüzden ihtiyaç olan dönemlerde B 12 vitamin takviyesi almak gerekir. Eğer yeterli miktarda bu vitamini doğal olarak aldığınızdan emin değilseniz, kan testi yaptırarak bunu öğrenebilirsiniz. Bu vitamin karaciğer, böbrek, yumurta, balık, peynir, süt, sığır eti gibi besinlerde bolca bulunmaktadır.

B 12 vitaminin faydaları nedir?

  • Bu vitamin alyuvarların oluşumunda folik asit ile beraber çalışarak, kansızlığı önlemeye yardımcı olur.
  • Bu vitamin homosistein düzeyini düşürmek için kullanılır. Homosistein düzeyinin yüksek olması kalp hastalığının bir işareti sayılır. Bu yüzden yüksek olan oranları düşürmek için, B6, B12 vitaminleri ve folik asit karışımlarından yardım alabilirsiniz.
  • Bu vitaminin varlığı sağlıklı bir sinir sistemi için oldukça önemlidir. Sinir hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Vücudun bundan mahrum kalması, nörolojik sorunların kaynağı olabilir.
  • Alınan besinlerin emilimi ve hazmı için B12 vitamini ihtiyacı vardır.
  • İnsanların rahat bir uyku uyumasına, hafızanın güçlendirilmesine ve konsantrasyon bozukluklarına karşı oldukça etkili bir vitamindir.
  • Vücudun yeteri kadar B12 vitamini almaması halinde zihinsel sorunlar, el ve ayaklarda uyuşma ve kansızlık yaşanması kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.
  • İştah açıcı özelliği bulunur.

Bir Cevap Yazın