Genç yaşta bunama nasıl olur?

bunamaBunama çoğunlukla 65 yaşın üstünde olan kişilerde görülen bir sorun olmasına rağmen, nadir olarak erken yaşta olan genç kişilerde de görülebilir. Rahatsızlığın tek bir hastalıktan ziyade, farklı hastalıklardan dolayı ortaya çıkması dikkate alınmalıdır. Hastalardan günlük aktiviteyi bozacak şekilde oluşan bunama, planlama sorunu, problem çözme ve davranışları kontrol edebilme gibi yeteneklerde bozulmaya neden olur. Bellek yitimi ise oldukça yaygın görülen bir sorundur. Ancak her unutkanlık sorununun bunama olarak değerlendirilmesi yanlış olur. Yaşamın içinde yaşanan stresler, uykusuzluk sorunları, zihinsel yorgunluk olması, kullanılan bazı ilaçlar gibi faktörlerde unutkanlık nedeni olarak kabul edilmektedir.

Genç yaşta olan bunama sebepleri nedir?

Bu genç yaşlarda görülen bunama halinde, öncelikle kişilerin depresyonda olduğu düşünülebilir. Depresyon yüzünden sinir sisteminin biyo kimyasındaki bozulma, bunama oluşmasına zemin hazırlayabilir. Hastaların bu rahatsızlığa verdiği aşırı uyku ya da uykusuzluk, sinirlere hâkim olamama gibi belirtiler oluşabilir. Depresyon nedenleri ise, günlük yaşamın içindeki zor koşullar, işsizlik, trafik gibi etkenler olabilir. Bunun yanında beslenme alışkanlıklarında hazır gıdaların tüketimine ağırlık verilmesi yüzünden, vitamin eksikliği ve obezite gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu genç yaşta olan kişilerin unutkanlık sorununun oluşmasında etkili olan etkenlerinden biridir. Ayrıca guatr olması, diyabet hastalığı gibi sistemik rahatsızlıklar ile beyin hasarına yol açan kazalar ve bununla ilgili hastalıklar da unutkanlık nedeni olarak kabul edilir. Epilepsi hastalarında da genç yaşta unutkanlık sorunu çok sık olarak gelişir.

Bunama nasıl tedavi edilmektedir?

Hastalar için yapılacak olan nörolojik muayene, bunamaya etkili olan hastalıkların araştırılmasında fayda sağlar. Yapılan laboratuvar testleri ile mevcut olan vücuttaki beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri ve bedendeki iltihabi sorunlar belirlenir. Beynin görüntülenmesi için yapılacak tetkikler beyin damar hastalıkları, travmalar ve beyin tümörleri hakkında gereken bilgilerin edinilmesini sağlar. Bu çalışmalar ve tetkiklerden sonra ardından tespit edilen rahatsızlıkların tedavisi yapılıp, genç yaşta oluşan bunama sorunu çözülebilir. Hastalarda yapılan muayene sonrasında her hangi bir hastalık tespit edilmezse, bunamanın psikolojik etkenlerden dolayı meydana geldiği kabul edilebilir. Bu durumda hastalar için psikolojik tedavi alması sağlanır.

Bir Cevap Yazın