Gebelikte magnezyumun etkileri nelerdir?

sağlıklı gebelikGebelik döneminde magnezyum vücudun sağlıklı kalabilmesi için gerekli olan önemli bir mineraldir. Bu mineralin eksikliği halinde gebelikte meydana gelen yüksek tansiyon yani preeklampsi, bebekte gelişim sorunları ve bebek ölümlerine kadar gidecek olan ciddi sorunlar gelişebilir. Magnezyum insan vücudunda kalsiyumla organize bir şekilde çalışır. Kasların gevşemesi için oldukça etkilidir. Bebekte dişlerin ve kemiklerin gelişiminde, anne adayında kemiklerin güçlenmesinde, kan şekerinin kontrol altın alınıp düzenlenmesinde, bacaklarda gebelikte oldukça etkili olan krampların azaltılmasında faydası olur.

Gebelikte magnezyumun etkileri nelerdir?

Gebelik döneminde 37. haftadan önce daha gelişimini tamamlamayan bebeğin dünyaya gelmesi erken doğum olarak tanımlanmaktadır. Genellikle gebeliklerin içinde % 10 kadarı erken doğumla sonuçlanmaktadır. Bebeklerin erken doğması durumunda yaşatılması ve doğduktan daha sonra olan yaşam kalitesi çok önemlidir. Erken doğan bebeğin zekâsı ve fiziksel gelişimi, miadında doğmuş olan bebeklere göre daha geriden gelmektedir. Doğumun başlaması için hücresel, moleküler ve hormonal olaylar etkili olur ve bunların kombinasyonu sonucunda rahimdeki kasılmalar düzenlenir. Doğumdan önce olan düzensiz, doğumda etkili olan kasılmaların oluşmasını sağlar. Gebelikte görülen preeklampsi bu süreçte 20. Haftanın ardından artan kan basıncına proteinürinin eşlik etmesiyle oluşur. Eklampsi bu gebelerde yine 20. haftadan sonra doğumda ve doğumdan sonra başka sebeplere bağlı olmayan kasılmaların görülmesidir.

Gebelik sürecinde magnezyum önemli bir iyon olarak kabul edilmekte ve eksikliği durumunda preeklampsi gelişimine, bebeğin anne karnındayken gelişim bozukluğuna, doğumdan sonra pek çok metabolik sorunun gelişmesine sebep olur. Bu süreçte böbrek fonksiyonlarında olan değişme, tübüler reabsorbsiyonda azalma, glomerüler filtrasyon artışı, bebekte magnezyum ihtiyacının artması gibi unsurlar gebeliğe bağlı hipomagnezeminin ortaya çıkışını sağlar.

Araştırmalar sonucunda serum magnezyum düzeyinin gebe olanlarda gebe olmayan kadınlara göre daha düşük oranda olduğu, bu oranın gebeliğin ilerleyen zamanında daha fazla olduğu, bu değişimin genellikle vücuttaki su ve sodyum artışıyla bağlantılı olduğu belirlenmiştir. Erken doğum dolduğunda, magnezyum seviyesindeki düşüş daha fazla olur. Magnezyumun rahimde olan kasılmaların üzerindeki etkisi ise tam olarak bilinmemektedir.

Eklampsi olduğunda parenteral olarak tercih edilen bebek ve annede santral sinir sisteminde depresyon etkisi göstermeyen magnezyum sülfat rahimdeki kasılmaları önleyen bir ilaçtır. Eklamptik konvulsiyon gelişmesi doğumda daha yüksek riske sahip olduğundan, preeklampsi eklampsisi olan anne adayları için doğumda ve doğumun ardından 24 saat için magnezyum sülfat verilir.

Magnezyum kalsiyum antagonisti olduğu için, eksikliğinde kas dokusunda istem dışı titreme, denge ve koordinasyon bozulması, aşırı ve aniden oluşan kas kasılması ve kramplar meydana gelebilir. Gebe kadınların % 30 kadar gebelikle bağlantılı olan bacak krampları oluşur. Bu etki bebeğe zararı olmasa da, bunun sebep olduğu korku ve stres nedeniyle önlenmesi gerekir. Bacak krampları yaşayan gebe kadınlarda, serum magnezyum oranları kramplar görülmeyen gebelere göre düşük oranda tespit edilmiştir. Oral olarak alınan magnezyum takviyesi sonucunda bu kramplar % 50 kadar azaltılır.

Gebelik döneminde magnezyum ihtiyacının artması yüzünden, eksiklik olursa bu bebeğin gelişiminin sağlanması amacıyla annenin kemiklerinde olan magnezyum kullanılır. Bu daha ileri aşamalarda farklı metabolik hastalıkların ortaya çıkmasını sağlar.

Gebelikte döneminde günlük magnezyum ihtiyacı ne kadar olur?

19 – 30 yaş arasındaki gebelerde 350 mg

18 yaş ve altındaki gebelerde 400 mg

31 yaş ve üzerindeki gebelerde 360 mg

Gebelikte tüketilecek magnezyum içeren besinler

Bu besinlerin içinde somon ve kalkan balığı, buğday tohumu, badem, kahvaltılık gevrek, bulgur, ıspanak, fıstık ezmesi, patates, barbunya, yağsız yoğurt ve soya fasulyesi gibi gebe kadınlar için yararlı olacak besinler vardır. Yiyeceklerle yeteri kadar magnezyum alamayan anne adayları doktorunun tavsiyesiyle magnezyumu dışarıdan destek şeklinde alabilir.

Bir Cevap Yazın