Gebelikte bel fıtığı etkileri nedir?

Gebelikte bel fıtığının oluşması bu dönemde rahmin büyümesi ve bel bölgesine yük bindirmesi nedeniyle zamanla ağrıların oluşmasına, uyuşukluğa ve güçsüzlüğe sebep olur. Bu dönemde bebeğin büyümesi nedeniyle bel ve sırt bölgesinde olan dokular bu değişime uyum sağlamaya çalışır. Anne adayı ön tarafında olan ağırlığı dengelemek için dokular gelişim gösterirler. Omurga baştan kalçaya kadar uzanan kemikler ve disklerden oluşmaktadır. Bel bölgesinde ise toplam 5 tane omur vardır. Omurların arasındaysa diskler yer alır. Disklerin yapısı itibarıyla omurgaya gelen darbelerin emilmesi ve kuvvetin çevreye eşit olarak dağılması sağlanır. Bel fıtığı rahatsızlığı omurganın içinde amortisör görevi olan disklerin, zorlanmayla karşılaşması nedeniyle disklerin fıtıklaşmasıyla meydana gelir. Fıtıklaşma disklerin içinde olan jöle kıvamında bulunan sıvının dışarı çıkması sonucunda omuriliğe ve sinirlere baskı yapmasıyla oluşur. Gebelik döneminde alınan aşırı kilolar, disklere binen yükün daha fazla artmasına neden olur. Buna engel olmak için, gebeliğin ilk aylarından itibaren hafif egzersizler yapılması ve ani hareketlerden kaçınılması gerekir. Anne adayının daha önceden bel fıtığı sorunu varsa, bu dönemde daha fazla zorlanacaktır. Ayaklar, bel bölgesin çevresinde oluşan ağrılarda artış, uyuşma ve güçsüzlük olması kaçınılmaz olacaktır.

Hamilelikte bel fıtığı teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Bu dönemde oluşan bel fıtığı rahatsızlıklarının teşhisi için, bilgisayarlı tomografi ile röntgen zararlı olabileceğinden uygulanmamaktadır. Hamilelik döneminde ağrıların oluşması ve omurganın bu dönemde anatomik olarak değişmesi tanı konulmasını zorlaştırır. Bu dönemde kesin teşhis konulması için, anne adayına MR çekilmesi önerilir. Bunun yanında anne adaylarına bel fıtığı rahatsızlıkları için, ilk üç aylık süreçte ilaç kullanmaması önerilir. Gebelerin çok gerekmediği sürece açık bel fıtığı ameliyatı olması tavsiye edilmez. Eğer yapılması gerekli olan bir ameliyat olursa, ameliyat spinal anestezi yapılarak uygulanmalıdır. Yani ameliyatın bele yapılan iğneyle, belden aşağı taraf uyuşturularak yapılması gerekir. Bel fıtığından dolayı ağrısı olan hamilelerin mutlaka yatak istirahati yapması önerilir. Bu sırada hasta rahatlatılarak, fıtığın ilerlememesi için gereken tedbirler alınmalıdır. Bu uygulamalarla gebelik döneminin atlatılması sağlanmalıdır. Bel fıtığı önlem alınmadığında, sinirlere daha fazla baskı yapıp, idrar ve dışkı kaçırmaya ve kaslarda güçsüzlüğe sebep olabilecek kadar önemlidir.

Hamilelikte bel fıtığı için alınacak önlemler nedir?

gebelik

 • Hamile kadınlar kendilerini yormayacak biçimde yürüme ve yüzme yapabilir.
 • Bel bölgesinde olan ağrılar için, imal edilmiş özel korseler kullanılabilir.
 • Ağır yük kaldırmamaya dikkat edilmelidir.
 • Hamileler yüksek yerlere uzanmamaya dikkat etmelidir.
 • Yumuşak ve derin koltuklarda oturulmamalıdır.
 • Hareketsiz bir şekilde uzun bir süre kalınmamalıdır.
 • Yatak ortopedik ve rahat bir yapıda olmalıdır.
 • Otururken bel bölgesi bir yastıkla desteklenmelidir.
 • Aşırı kilo almamak için, dengeli beslenmeye önem verilmelidir.
 • Devamlı olarak ayakta kalmaya neden olacak uğraşlar yapılmamalıdır.
 • Ayakkabılar alçak topuklu ve ortopedik olanlardan seçilmelidir.
 • Doktorun önerisi doğrultusunda egzersizler yapılmalıdır.
 • Özellikle son aylarda yapılacak her türlü harekette başkasından yardım alınmalıdır.
 • Stres ve gerginlik içinde olmamaya dikkat edilmelidir.

Hamilelikte bel fıtığı durumunda doğum nasıl olmalıdır?

Bel fıtığı rahatsızlığı olan anne adaylarına uygulanacak doğum şekli, beyin sinir cerrahı ve doğum doktorunun ortak alacağı karar doğrultusunda belirlenmelidir. Hafif olgularda normal doğum seçilirken, ilerlemiş olan rahatsızlıklarda doğum sezaryenle yapılabilir. Rahatsızlığın tedavisi için doğumdan sonraki dönemde gereken tedaviler yapılabilir.

Bir Cevap Yazın