Fransa’da nereleri gezebilirsiniz?

fransaFransa Avrupa Birliğinin kurucu ülkesi olmakla birlikte, iki bin yüzyıllık geçmişe sahip olan, gelişmiş bir ekonomisi olan ve dünyanın en fazla turist çeken ülkesi konumundadır. Anakara topraklarının Batı Avrupa bölgesinde ülkenin, deniz aşırı bölgelerde de toprakları vardır. Avrupa Birliğindeki en büyük yüzölçümüne sahip bir ülke olan Fransa, en fazla ziyaret edilen ülke ünvanına sahiptir. Ülke tarihi yapıların olduğu şehirlere, bilinen tatil merkezlerine, kumsallar, kayak merkezleri ve kırsal bölgelere sahiptir.

Ülkede resmi dil Fransızca olsa da, çok sayıda başka dil, lehçe, azınlık dili de konuşulur. Başkent Paris şehri ülkede kültür ve turizm alanında ön planda yer alır. Şehrin tanınmasında en büyük unsur Eyfel Kulesi, tam bir âşıklar şehri olan Paris’i her yıl milyonlarca turist ziyaret etmektedir. Ülkede yoğun göç akımı olduğundan, faklı kültürlerden etkilenmiş bölgeler vardır. Fransa en fazla şaraplarıyla, peynirleri, mutfak kültürü, spor etkinlikleri ve tarihiyle ön planda olmaktadır. Bu ülkeyi ziyaret edeceklerin ziyaret edebileceği oldukça cazip yerler bulunmaktadır.

MUSEE D’ORSAY: Çoğu ünlü ressamın eserlerinin görülebileceği, son katında bulunan dev saatin yanında güzel bir yemek yiyebileceğiniz Paris’teki ikinci büyük devlet müzesidir. Müzenin binası eski bir tren garıdır. Fransız sanatındaki heykellerin, resimlerin ve fotoğrafların yer aldığı müzeye metroyla kolayca ulaşabilirsiniz.

PALAİS GARNIER – OPERA NATIONAL DE PARIS: Paris’teki tarihi opera binasının girişinde bulunan önemli sanatçıların heykelleri ihtişamıyla herkesi büyüleyecektir. 1923 yılından beri Fransız Tarihi Anıtlar kategorisindeki binanın, mimarı olan Charles Garnier’in ilk eseri olmasına rağmen, mükemmel bir mimari yapıdadır.

III. ALEXANDRE KÖPRÜSÜ: Seine nehri üstündeki 22 adet köprünün arasındaki en gösterişli olan tarihi köprüdür. Köprü çiçekler, melekler ve deniz tanrıçaları ile süslüdür. Bu köprüde yürürseniz, kendinizi Fransa’nın en güzel köprüsünde yürüyormuş gibi hissedeceksiniz.

LOUVRE MÜZESİ: Fransa’daki ilk devlet müzesi olan Louvre, 13. yüzyılda yapılmış, en son 1932’de tadilatla bu halini almıştır. Dünyadaki en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesinde, sergilenen Mısır uygarlığından Anadolu’ya kadar gelen eserleri görmeniz gerekir. Yedi bölüm olan müzeyi gezmek için, kendinize zaman ayırmalısınız. Müzecilik eğitimi verilen Louvre Müze Okulu’ da burasının bölümleri içindedir. Müzede bir günde bitiremeyeceğiniz kadar çok sanat eseri barındırmaktadır. Müzede bulunan Mona Lisa en çok ilgi çeken sanat eseridir.

EYFEL KULESİ: Ülkede Paris şehrinin sembolü haline gelen adeta demirden bir kuledir. Buraya giderseniz, hiç üşenmeden kulenin en üstüne kadar çıkmalısınız. Gecesi ayrı güzel, gündüzü ayrı güzel bir manzarayı göreceksiniz. Kuledeki ışık gösterileri de dikkatinizi çekecektir. Dünyada bulunan en güzel mimari yapılardan biridir.

RODIN MÜZESİ: Paris’te muhteşem bir bahçesi olan, sanat müzelerinden birisidir. Düşünen adam heykelinin orijinali bu müze görülebilir.

NOTRE DAME KATEDRALİ: Mimarisiyle göz dolduran katedralde, hangi dinden olursanız olun, kendinizi Allah’a yakın hissedecekseniz. Fransız gotik tarzda inşa edilen katedral, Victor Hugo’nın eseri Notre Dame’ın Kamburu adındaki eserle tanınmıştır. Buraya gidenler alttaki arkeoloji müzesini de gezmelisiniz.

IIE DE LA CITE: Çok sayıda tarihi eser bulunan ve Seine nehri ortasındaki küçük bir adadır. Burası Paris’in en güzel yerleri arasındadır. Notre Dame Katedralinin olduğu bu adada, Marie Antoniette’nin giyotini beklediği hapishane Conciergerie yer almaktadır.  Adanın en doğusunda ise, Nazi toplama kamplarında ölmüş iki yüz bin Fransız anısı için yaptırılan anıt bulunmaktadır.

JACQUEMART – ANDRE MÜZESİ: Ülkedeki en güzel sanat müzelerinden birisidir. Burasını görmenizi tavsiye ederiz. 1869 yılında yapılan müze, Edouard Andre ve Nelie Jacouemart’ın tüm sanat eserlerinin sergilendiği bir yerdir.

JARDIN DES PLANTES: Paris’te gezilecek güzel bir hayvanat bahçesidir. Üstelik metro istasyonuna yakın olması yüzünden ulaşımınızda oldukça kolaydır. Şehrin içindeki Jardin Des Plantes yemyeşil alanları ve içindeki  tesisleriyle hem büyükler için, hem de çocuklar için oldukça cazip bir yerdir.

CASTLE HILL: Nice’te olan harika manzarasıyla ilginizi çekebilecek bir yerdir. Bölgedeki harika liman manzarasını buradan görebilirsiniz.

OLD TOWN (VIEILLE VILLE): Nice şehrindeki tarihi yürüyüş alanının bulunduğu bölgede, ilginizi çekebilecek otantik çiçek pazarı, restoranlar ve turistik mağazalar yer alır. Akşam olduğunda kafelerde eğlenebilir, gündüzleri etkileyici bölgede gezebilirsiniz.

DISNEYLAND: Paris şehrine 32 km uzaklıkta olan ve çocuklar için kurulan bir dünyadır. Aslında büyüklerinde ilgisini çeken bir bölgedir. Buraya trenle ulaşabilirsiniz. Bize göre hayal dünyanızı etkileyecek oldukça eğlenceli bir yerdir.

VERSAILLES SARAYI: Paris’e gidenler bu muhteşem sarayı görmelidir. Daha önceden Fransız kral ve kraliçelerinin yaşamış olduğu bu saray, günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

MUSEE ALSACİEN: Strazburg bölgesindeki bu tarih müzesi, 13. Yüzyıldan itibaren günümüze kadar Alsas halkının günlük yaşamıyla ilgili eserlerle doludur.

NORMANDİYA – BAYEUX PLAJLARI: Normandiya bölgesinde bulunan plajların çok güzel sahilleri bulunmaktadır. Bu bölgeye gidenler katedrali de mutlaka görmelisiniz.

BONIFACIO CITADEL: Korsika’da yer alan ilginizi çekecek kayalıklar ve marina manzarasıyla beğeneceğiniz bir kale şehridir.

ŞANZELİZE: Paris’te bulunan bu en uzun caddede ister alışveriş yapabilir, isterseniz restoranlarda yemek yer, kafelerinde akşamüzeri keyfi sürebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın