Fokstrot dansı nedir?

fokstrot irene castle Fokstrot dansı, 1920’lerde Avrupada görülmeye başlanan bir dans türüdür. Bu dans türünü dans dünyasında popüler bir yere getiren ünlü çift kuşkusuz ki Amerikalı çift;  Vernon ve Irene Castel çiftidir. Ancak; ilave etmek gerekir ki; 1913 yılında Harry Fox tarafından “Ziegfeld Follies” adlı gösteride yapılan show ilk fokstrot gösterisi olarak tarihteki yerini almıştır.

Fokstrot dansının iki farklı türü vardır:

  • Slow fokstrot
  • Quickstep.

Slow fokstrot; zor bir dans türüdür. Çok güçlü bir denge gerektirir, zira uzun çizgiler boyunca sürekli hareket halinde olmayı gerektiren bu dans stilinde her adımda güçlü bir kontrol sergilenmek durumundadır. Slow fokstrotta ani hareketler yapılmaz. Pozisyon dansı olmayan slow fokstrot dar alanlarda ve fazla kalabalık pistlerde yapılması mümkün olmayan bir danstır. Zor ve iyi eğitim gerektiren bir dans olan slow fokstrot için; özellikle bayan dansçının çok iyi bir eğitimden geçmesi, bu dansın hakettiği şekilde icra edilmesi açısından önemlidir.

Quickstep ise; adından da anlaşılacağı üzere oldukça canlı ve neşeli bir danstır. Zıplamalar, ani dönüşler gibi figürlerin sıkça sergilendiği bu dans türü yaratıcılığa da en açık danstır; zira quickstepte standardın dışında çok fazla hareket çeşidi bulunur. Quickstep üç farklı yaş kategorisi için çeşitlendirilmiştir. En canlı ve hareketli figürler genç yaştaki dansçılar için, nispeten daha ağır figürler orta yaş, en yavaş şekli ise ileri yaş grubu için koreografileştirilmiştir. 1930 yılında popülerleşmeye başlayan quicktep zaman içinde öyle çok sevildi ki, fokstrot türünün devamı niteliğine bürünmüştür.

Bir Cevap Yazın