Flash oyunlar nasıl oynanır?

flash_oyunlar
Son yıllarda artan internet kullanım oranı ile yaşantımızda birçok şey değişti. Değişen olgulardan biri de çocukların oynadığı oyunların şekli olmuştur. 80’li, 90’lı yıllarda (başlarında) daha çok sokaklarda oynanan, fiziki aktivite niteliğindeki oyunların yerini 2000’li yıllarda sanal oyunlar aldı. Flash oyun olarak tabir edilen bu sanal oyunlar, özellikle çocuklara yönelik olup, çocuk gelişiminde el- göz koordinasyonunu geliştirmek, bilgi ve zekayı belli bir hedefe yönelik olarak kullanabilmek, konsantrasyon yeteneğini artırmak gibi faydalara sahip olmakla birlikte, birçok şeyde olduğu gibi “fazlası zarar” olduğundan, ebeveynlerin çocukların bu hobilerine yönelik olarak yakından takip halinde olmaları, bilgisayar başındaki saatlerin kontrol altında tutulması gibi tavsiyeler uzmanlarca iletilmektedir.

Flash oyun içerikleri sunan siteler üzerinden ulaşılan bu oyunlardaki çeşitlilik her geçen gün artmaktadır. Oyunların genel olarak oynanma şekilleri standarttır. İlgili oyun açıldıktan sonra “play” ya da “start” tuşunun tıklanması ile oyun başlatılır. Kurallar genelde çok basittir. Oyunların oynanma şekillerine yönelik yönergeler “options” adı altında kullanıcılara toplu bir şekilde sunulmaktadır.

Son dönemde popüler olan flash oyunlardan ikisi “friv” ve “ateş ve su” adlı oyunlardır. “Friv” adlı oyundaki senaryo oldukça ilgi çekici ve eğlencelidir. Oyuncu Dünya’ya gelmiş bir uzaylıdır. Önüne çıkan ve tehlike arz ettiği Dünyalı’ları dövmekte ve öldürmektedir. Oyun basit bir şekilde, yön tuşları ile oynanmaktadır. Son dönemde en çok ilgi gören flash oyunlardan biridir. Oyuna, oluşan büyük talebi karşılamak ve kalıcı kılmak üzere, oyuna sürekli güncel ve daha eğlenceli formlar kazandırılmaktadır; friv 3, friv 5, gibi.

Bir başka popüler oyun ise “ateş ve su” adlı oyundur. “Ateş” ve “Su” adlı iki karakterin yer aldığı, karakterlerin birinin yön tuşları, diğerinin ise A_S_D_W tuşları ile yönlendirildiği eğlenceli oyunlardan biridir. İsimlerden de anlaşıldığı üzere, karakterler birbirinin zıttıdır; karşı taraftan gelecek öldürücü etkiye maruz kalmaksızın, seviye atlamak üzerine kurulu bir oyun olup, birçok eğlenceli versiyonu ile kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır.

Bir Cevap Yazın