Fıstıklı tel kadayıf nasıl yapılır?

Gerek ramazan ve gerekse kurban bayramlarında sofralarımızı süsleyen tatlıların başında kadayıf gelir. Kadayıfın da bir çok çeşidi ülkemizde yapılmaktadır. Genel olarak tel kadayıf, fıstıklı tel kadayıf, cevizli tel kadayıf, fındıklı tel kadayıf, kaymaklı tel kadayıf, sütlü tel kadayıf olmak üzere bir çok çeşidine rastlamak mümkündür. Şimdi fıstıklı tel kadayıfın nasıl yapılması gerektiğini püf noktaları ile birlikte anlatacağız.
fistikli-tel-kadayif-tatlisi
Fıstıklı tel kadayıf için gerekli olan malzemeler şunlardır: 500 gr (yarım kilo) tel kadayıf, 1 paket margarin (250 gr) ya da tercihe göre tereyağı, 1 su bardağı irice çekilmiş olan antep fıstığı.
Şerbeti için gerekli olan malzemeler ve ölçüleri şunlardır: 3 su bardağı toz şeker,
3 su bardağı su, 2-3 damla limon suyu.
Not: Kadayıf şerbetlerinde kullanılacak şeker ile su aynı ölçüdedir.

Fıstıklı tel kadayıf şöyle yapılmalıdır: İlk olarak yeterli büyüklükte bir tencereye toz şekeri konulup 3 bardak su eklenmelidir. Kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 10 dakika daha kaynatılması gerekmektedir. Şerbetin içine ocak kapatılmadan 1-2 dakika önce 2-3 damla limon suyu ilave edilmeli ve daha sonra ocaktan alınıp, soğumaya bırakılmalıdır.

Tavaya tereyağı eritilip kadayıfların üzerinde gezdirilmelidir. Tereyağı parmaklar yardımıyla kadayıfa iyice yedirilip, tel tel ayrılması sağlanmalıdır. Kadayıfın yarısını ayırdıktan sonra tepsiye yayılmalı ve avuç içi ile kadayıfın üzeri şekil alana kadar bastırılmalıdır. Son olarak kadayıfın üzerine fıstık serpilmelidir. Fıstıkların üzerine kadayıfın geri kalanı yayıldıktan sonra yine avuç içi ile sımsıkı kadayıf bastırılmalıdır.
Önceden ısıtılmış olan 170° fırında üzeri kızarana kadar pişirilmelidir. Kızartılmış olan kadayıfın ilk sıcaklığı geçince soğuk şerbeti üzerinde gezdirilir. Fıstıklı tel kadayıf diğer kadayıf türleri gibi dondurma eşliğinde servis yapılabilir.

Not: Tepsiye bastırılmış olan tel kadayıfı pişirmeden dondurucuda saklamak mümkündür. Buzu çözülmeden direk fırına koyarak pişirilebilir. Zaten tel kadayıf çoktan marketlerdeki dolaplarda yerini aldı bile.

Bir Cevap Yazın