Fırında Patlıcan kebabı nasıl yapılır?

Patlıcan kebabı özelikle Urfa yöresinde yaygın olan kebap çeşitlerinden biridir. Normal Patlıcan kebabı köftelerin ve tekerlek gibi kesilmiş patlıcanların sıra ile bir çubuğa takılması ile yapılmaktadır. Fırın kebabı bu noktada çubuk kullanma imkanı olmadığı durumlarda yapılması tavsiye edilen bir kebaptır. Kullanılan malzeme çok farklı değildir.
firinda-patlican-kebabi
Fırında patlıcan kebabı yapılırken genel olarak şu malzemeler kullanılmaktadır: 4 adet orta boy patlıcan , Köfte için: 500 gr orta yağlı dana kıyması, yarım çay bardağı kadar zeytinyağı veya ayçiçeği yağı, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı pulbiber, yeteri kadar tuz, Sosu için: 1 yemek kaşığı salça, 2 su bardağı sıcak su, tuz, üzeri için; 4 adet domates, 4-5 adet biber, 10 adet arpacık soğan, 6-7 diş kadar sarımsak

Baharat kullanımı ve miktarı kişi kendi zevkine göre değiştirebilmektedir. Ya da başka baharatlarla daha farklı lezzete kavuşabilmektedir. Ama genel olarak bu malzemeler yeterli olmaktadır.

Uygun büyüklükte alınmış olan patlıcanları tekerlek şeklinde dilimleyip, tuzlu suda yarım saat kadar bekletmek gerekiyor. Patlıcanlar beklenirken diğer taraftan kıyma, baharatlar ve zeytinyağı iyi bir şekilde yoğrulmalıdır. Böylece köfteler hazır hale gelmiş olacaktır. Dinlenmesi için üzerini kapatıp yarım saat kadar buz dolabında bekletmek iyi olacaktır. Dinlenmiş olan köfteleri ve çıkan suyunu süzüp bol su ile yıkanmış olan patlıcanları ister uygun büyüklükteki bir tepsiye dizmek gerekir. Bir patlıcan bir köfte yan yana olacak şekilde sıralanmalıdır. Domates, soğan, biber ve sarımsakları tepsiye ekleyerek sıcak suda ezilmiş olan salçalı suyu üzerine gezdirmek gerekir. Su ilave ederken tepsinin büyüklüğüne göre su miktarı değişir ama yeterli gelmezse bir miktar daha sıcak su ilave edilebilir.

Tepsinin üzeri folyo ile sarılmalı ve 200 derece fırında pişmeye bırakılmalıdır. Yanmaması için 30-35 dk sonra kontrol edilmesi gerekiyor. Patlıcan ve köfteler yumuşamış ise folyoyu alıp üzeri kızarana kadar daha bir süre daha pişirmek iyi olacaktır.

Bir Cevap Yazın