Fidel Castro kimdir?

fidel castro20. yüzyılın en ünlü devlet adamlarından biri olan ve Küba’da 30 yılı aşkın süre ile yürüttüğü devlet başkanlığı görevi ile dünyada belirli bir görüşün simgesi haline gelen Fidel Castro meşhur Küba Devrimi’nin en büyük liderlerinden biridir. Son derece koyu bir Marksist devrimci olan Fidel Castro, Küba Devlet Başkanı olarak ABD ile girdiği tartışmalar ve çekinmeden neden olduğu uluslararası krizler ile dünya çapında bir şöhrete sahip olmuştur. 1976 yılında başladığı ve 32 yıl boyunca sürdürdüğü Küba Devlet Başkanlığı görevini, 2006 yılında sağlık sorunları sebebiyle kardeşi Raul Castro’ya “geçici”  olarak devretmiştir. Dünyanın dört bir yanında hala bir simge olarak resimleri bayraklara basılan ve insanların takı eşyalarını süsleyen ünlü devrimci Ernesto Che Guevara’nın da yakın arkadaşlarından olan Fidel Castro, Küba Devrimi’ni gerçekleştiren kilit isimlerden biridir.

1953 yılında Batista yönetimindeki diktatör yönetimi devirmek için 120 kişilik bir grup ile ayaklanma çıkaran ancak girdiği çatışmadan mağlubiyetle ayrılarak tutuklanan Fidel Castro, adının bir simge haline gelmesini sağlayan ünlü mahkemenin ardından 16 yıl hapis cezasına mahkum edildi. 1953 yılında yapılan duruşmada adının dünya çapında duyulmasını sağlayan meşhur bir konuşma yapan Castro; “Siz beni mahkum edin Sayın Yargıç ancak tarih beni haklı çıkaracaktır” dedi. 21 ay hapis yattıktan sonra ayaklandığı Batista tarafından affedilen Castro, 1955 yılında bu kez daha sonra uzun yıllar boyunca aralarında soğuk rüzgarlar esecek olan ABD’ye gitti. Burada 26 Temmuz Hareketi isimli bir örgüt kurduktan sonra Kübalı Alberto Bayo’dan gerilla savaşı eğitimi alan Fidel Castro, bir yıl sonra devrim için memleketi Küba’ya geri döndü.

fidel che guevaraOriente sahillerine çıkan ve burada Küba ordusu ile çatışmaya giren Castro, aralarında Che Guevara’nın da bulunduğu bir grup arkadaşı ile birlikte Maestra Dağlarına çekildi. Ünlü gerilla savaşını bu dağlarda başarılı bir şekilde yürüten ve yerel halkı da bir yandan örgütleyen Castro ve arkadaşları, zorlu şartları kendileri için bir avantaja dönüştürmeyi başardı. 1958 yılına gelindiğinde askeri gücü ciddi derecede zayıflayan diktatör Batista Dominik Cumhuriyeti’ne kaçmak zorunda kaldı ve böylece kısa süre içinde Fidel Castro Havana’ya girmeyi başardı. Bir hukuk adamı olan Doktor Manuel Urrutia Leo devlet başkanı olurken, Fidel Castro’da devrimi inşa eden en önemli isimlerden biri olarak başbakanlık görevine getirildi. Yıllar içinde Başkan yardımcısı olan kardeşi Raul Castro devletin askeri kanadından sorumlu en önemli kişi haline dönüşürken, Fidel Castro da devletin başındaki en önemli isim haline geldi. Günümüzde sağlık sorunlarıyla mücadele eden ve başkanlık görevini kardeşine devreden Castro, hala gündemi yakından takip etmekte ve yazdığı makalelerle ülke gündemini belirlemektedir.

Bir Cevap Yazın