Fethiye Ölüdeniz ismi nereden gelmektedir?

Fethiye’de bulunan Ölüdeniz, Türkiye’nin en önemli ( deniz kulağı ) lagünlerindendir. Ölüdeniz’in bu kadar temiz kalmasının sırrı, tamamen doğanın ona verdiği bir özellik sayesindedir.  Suyun altında çıkan tatlı su kaynakları sayesinde, dip kısımda akıntılar oluşmaktadır. Bu akıntılar, suyu açık denize doğru taşımaktadır. Açık denizde var olan tuzluluk ve tatlı suda olan az tuz sayesinde, sürekli olarak bir sirkülasyon olmakta ve su hep temiz kalmaktadır. Dünyanın en güzel koyu seçilen Ölüdeniz, zeminde olan toprağın, güneş ışınları ile yansıması sayesinde turkuaz rengini almaktadır.

Ölüdeniz’in,  enteresan bir de hikayesi vardır.  Bir denizcinin oğlu, su almak amaçlı gemisinden  kıyıya çıkar ve burada Belcekız denilen güzel bir kıza aşık olur. Aile evlenmelerine izin vermez. Bir süre sonra, babası ile denize açıldığında bir fırtınaya yakalanırlar. Oğul, babaya burada sakin bir koy var oraya sığınalım der, baba oğlunun sevgilisi ile buluşmak istediğini sanır ve girmek istemez. Tartışma büyür ve baba oğlunu kürekle öldürerek suya atar. Babasını fırtına koya soktuğunda, oğlunun doğru söylediğini anlamıştır, fakat onu öldürmüştür. Belcekız, aşık olduğu kişinin öldüğünü öğrenince intihar eder. Bu nedenle koya Ölüdeniz, koyun olduğu köye Belcekız denilmektedir. Bu hikayenin gerçek olup, olmadığını bilmiyoruz ama bu bölgede sıklıkla anlatılmaktadır.

Fethiye Ölüdeniz, tüm dünya tarafından beğenilmektedir. Yeşil yapısı, manzarası ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, Babadağ üzerinden yapılan yamaç paraşütü bölgeyi çok tanınır yapmaktadır. Yaklaşık 1700 metreden yapılan bu sporda, koyun tüm güzelliği seyredilmekte ve resimlenebilmektedir. Birinci derecede sit alanı kabul edilen Ölüdeniz,  çevre dokusu ve Likya yürüyüş yolu olması nedeniyle, arkeoloji düşkünleri ve doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken bir yöremizdir.

 

Bir Cevap Yazın