Fasulyenin faydaları nelerdir?

fasulyeFasulye tazesi ve kurusuyla besleyici özelliği bulunan, sağlığa faydalı bir besin türüdür. Anavatanı Amerika olan ve baklagiller familyasından olan fasulye, sarılgan yapıdaki bir yıllık bir bitkidir. Çeşitleri olarak çok türü olan fasulye, genel olarak bodur ve sırık fasulye olarak sınıflandırılır. Sırık fasulyelerin içinde şeker, çalı, ayşe kadın ve barbunya fasulyesi, bodur fasulyelerden ise ferasetsiz ve yer fasulyesi sayılabilir. Fasulye genel olarak güneşi sevmediği için, güneşli zamanlarda yaprakları bağlantı yerlerinden hareket edip meyilli şekilde durur.  Bitkinin açan çiçekleri sarı, beyaz, morumsu ve kırmızı renklerinde olabilir. Bu çiçeklerin kendi kendilerini dölleme yeteneği vardır. Fasulyelerin çekirdekleri kendi arasında türlerine göre bej renkte, kahverengi, siyah, beyaz, vişne ve kırmızı renklerde olabilir. Bitkiyle ilgili yapılan ıslah çalışmalarında fasulyenin kılçığı inceltilmeye çalışılmaktadır. İçinde bulunan çekirdekleri yani tohumları kış döneminde kuru bakliyat olarak tüketilmektedir. Sofralarımızda tazesi ve kurusu severek tüketilen besin gruplarının içinde yer almaktadır.

Fasulyenin besin değerleri açısından kurusu daha yüksek değerlere sahiptir. Bu konuda 100 gram kuru fasulye 340 kalori gelirken, taze fasulye ise türlerine göre 25-103 kalori arasında gelir. İçeriğinde olan kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum ve demir gibi mineraller, A, C, E ve B vitamin türleri, protein, yağ ve karbonhidrat açısından zengindir. Fasulye bitkisi kolesterol içermez. Fasulyenin faydalarından yararlanmak isteyen kişiler her gün kuru olan fasulyelerden 55-60 gram, taze olan türlerinden 100-120 gram arasında tüketmelidir.

Fasulyenin faydaları nedir?

  • Fasulye çeşitleri kanda olan kötü kolesterol seviyesini düşürmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda düzenli olarak öğünlerinde fasulye türlerinden tüketen kişilerin, üç hafta içinde kötü kolesterol düzeyleri % 19 oranında düşüş gösterdiği belirlenmiştir.
  • İçeriğinde bulunan potasyum sebebiyle, düzenli olarak tüketenlerde yüksek tansiyon düzeylerini düşüren etki yapar.
  • İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki lif sayesinde kabızlık çekenlere önerilen bir besindir. Kalınbağırsaklarında ve hemoroitler açısından sorun yaşayan kişilerde fasulye tüketmelidir. Zayıflamak isteyen kişiler lif içermesi nedeniyle diyetlerinde fasulye çeşitlerine yer vermelidir.
  • İçeriğinde bulunan yüksek orandaki demir nedeniyle kansızlık çekenler, folik asit içeriği nedeniyle hamile kadınlarda bebeğin gelişmesine ve çocukların büyüme dönemindeki gelişimine son derece faydalı bir besindir.
  • Şeker hastalarının insülin ve kan şekeri seviyesini düzenleyen önemli bir besin kaynağıdır.
  • İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki antioksidan maddeler nedeniyle vücutta kanserin gelişimini önler. Özellikle kadınların meme kanseri ve bağırsak kanseri açısından korunmalarına yardımcı olan bir besin kaynağıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaşlanmayı geciktirici etki yapar.
  • Kalp çarpıntısını gideren etkisi vardır.
  • Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı tavsiye edilen bir besindir.

Bir Cevap Yazın