Elma suyunun faydaları nelerdir?

elma suyuElma gibi elma suyunun da insanlara sağlık açısından son derece faydalı olan etkileri bulunmaktadır. Gün içinde içeceğiniz bir bardak elma suyunun sayesinde kanda kolesterol oranını dengelenmekte, kalp ve damar sağlığı koruma altına alınmaktadır. Elma suyu meyve sularının içinde antioksidan etkisi fazla olan meyve suyudur. İçeriğinde bulunan quercetin adı verilen antioksidan madde nedeniyle sağlıklı beslenme düzeninin kurulmasına sebep neden olur. Vücuttaki kötü kolesterolün oksidasyonunu önlemesinin yanında, vücudun ultraviyole ışınlardan, yanık ve sigara gibi olumsuz etkenlerden korunması için elma suyu tüketilmelidir. Yapılan araştırmalar sonucunda elma suyunun yüksek oranda antioksidan içeriği, bitkilerin yapısında olan kuvvetli antioksidan özelliği olan polifenoller olduğu tespit edilmiştir. Bu maddeler insanları kalp hastalıkları ve kanserden koruyucu etki yapmaktadır. Elma suyu içerdiği vitaminler, vücudun dengesini sağlayıcı enzimler, sindirilebilir şeker oranı, temel asitler, potasyum, kalsiyum, sodyum ve fosfor gibi minerallerle sağlıklı bir yaşam sürmeye yardımcı olur.

Elma suyundaki antioksidan etki

Vücutta enerjiyi üreten hücreler düzenli bir şekilde oksijen ihtiyacı duymaktadır. Bu nedenle oksijen yaşamanın temeli olarak kabul edilir. Fakat vücuttaki oksijenin yanmasıyla beraber, serbest radikaller meydana gelir. Antioksidan maddelerin vücuda alınması sayesinde, vücutta hücre ve dokularda, DNA’nın yapısında hasar yapan serbest radikallerle savaşmak daha kolay olur. Serbest radikaller vücutta bulunan hücrelerin hasarına sebep olup, kalp ve damar hastalıklarına, kanser, katarakt ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. İnsanların yaşlarının ilerlemesiyle birlikte, yaşamlarında sağlıklı beslenme daha fazla önem taşımaya başlamaktadır. Bu yüzden elma suyu hastalıklarla savaşmak için, hem korunma açısından, hem de tedaviye destek olması açısından düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilen bir meyve suyudur.

Elma suyunun kötü kolesterole etkisi

Vücutta bulunan kolesterol düzeyinin yüksek olması koroner kalp hastalığı riskini arttıran bir etkendir. Bu konuda yapılmış olan araştırmalarda içeriğinde bulunan antioksidan etki yüzünden hücre hasarını önleyici etkisiyle, vücutta LDL yani kötü kolesterolün oksidasyonunu önleyen elma suyu, tam anlamıyla mucize bir meyve suyudur. Kötü kolesterol üzerinde olan etkisiyle, yüksek tansiyon sorunu bulunan, kalpte ritim bozukluğu olan kişiler üzerinde olumlu etkileri olur.

Elma suyunun kalp krizi üzerine etkisi

Bunun için yapılan araştırmaların sonucuna göre, düzenli şekilde elma suyu tüketilmesi kalp krizi riskini % 24 oranında azalttığı görülmüştür. Yapılan araştırma kişiler üzerinde 77 yıl boyunca devam etmiştir. Elma ve elma suyu tüketmeyenlerin kalp krizi geçirme riski daha fazla olarak tespit edilmiştir. Yine bu araştırmalarla her gün elma ve elma suyu tüketmiş olan kişilerin, tüketmeyenlere göre felç olma riskinin % 32 oranında daha az olduğunu tespit edilmiştir.

Elma suyunun sağlığa diğer faydaları

 • Aç karnına içilen bir bardak elma suyu vücutta kanın temizlenesini ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır
 • Uykuya yatmadan önce bir bardak elma suyu içilirse, uykuya geçiş daha kolay olmaktadır
 • Sindirimi kolaylaştırıcı ve mide bulantısını giderici etkisi vardır.
 • Midede gastrit nedeniyle oluşan yanmaları hafifletir.
 • Bağırsakların düzenli çalışmasını ve yumuşamasını sağlamaktadır
 • Vücuda enerji verici bir içecektir
 • Cildin güzelleşmesini sağlar ve yaşlanma karşıtı etkiler yapar
 • Kalbin düzenli çalışmasına ve güçlenmesine katkı sağlar
 • Diyet yapanlarda tatlı ihtiyacını gideren bir içecektir
 • Dalakta kan yapımına yardımcı olmaktadır
 • İdrar yollarında olan sorunların giderilmesini sağlar.
 • Soğuk algınlığı ve öksürüğü giderici etkisi vardır
 • Zihni açar ve beynin sağlıklı olmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın