Fasulye diblesi nasıl yapılır?

fasulye diblesiKaradeniz Bölgesine has bir yemek olarak bilinen fasulye diblesi, lezzeti ile artık her bölgenin mutfağında yer almaya başlayan yemeklerden biri olmuştur. Fasulye diblesi; hem soğuk, hem sıcak, her öğünde tüketilmesi mümkün leziz bir yemektir.

Fasulye diblesi için gerekli malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 1 Kg kadar taze fasulye
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 adet domates
  • 1 su bardağı pirinç
  • 1 kaşık zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı kadar şeker
  • Biraz tuz

Fasulyeleri enlemesine ince ince doğrayın. Soğanları ince ve uzun, salata için doğrar gibi doğrayın. Domatesi de küp şeklinde doğrayın. Tüm malzemeler doğranarak pişime hazır hale geldiğinde, pilav tenceresine zeytinyağını koyun ve fazla kızmasını beklemeden soğanları ilave edin. Soğanları bir iki kez karıştırmak sureti ile soteleyin. Doğradığınız fasulyelerin önce yarısı kadarını tenecreye koyun, pirinçleri üzerine koyduktan sonra kalan fasulyeleri pirinçler kapanacak şekilde tencereye yayın.

Tuz ve şekeri koyun, üzerine çok çok az 1- 2 kaşık kadar kaynar su ilave edin ve en kısık ayarda pişirmeye başlayın. Tencerenin kapağının pişim süresince hep kapalı olmasını, diblenizi karıştırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Fasulyelerin renginden diblenizin piştiğini anlayacaksınız. Dible pişince ocağı kapatın; demlenmesi için kapağın altına temiz ve kuru bir bez koyun. Fasulye dibleniz ılıklaşınca servise hazır hale gelmiş olacaktır. İsterseniz soğuk olarak da servis edebileceğiniz bu leziz yemeği ince kıyılmış maydonoz ve kırmızı biber ile daha da lezzetli bir şekilde servis etmeniz en çok tavsiye edilen sunum şekli olacaktır.

Fasulye diblesi, yaz aylarında en taze hali ile bulabileceğimiz fasulyelerin faydalarından en lezzetli şekilde yararlanabileceğimiz bir yemek olacaktır. Günün her öğününde tüketilmesi mümkündür. Karadenizli bayanların bu yemeği, beş çaylarında masanın baş köşesine koyduklarını bildiğimizden, aynı şekilde tüketilmesinin de bir seçenek olduğunu hatırlatmak isteriz. Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın