Fast Food nedir?

fast food nedirGünümüzde pek çok insan için anlamı “insan sağlığına zarar veren hazır gıda” olan Fast Food, kısa sürede hazırlanan ve çoğunlukla sokaktaki seyyar satıcılar tarafından satılan atıştırmalık besinler için kullanılan bir tabirdir. İngilizce “Hızlı Yemek” manasına gelen Fast Food ismi de, bu tür besinlerin seyyar satıcılardan hemen temin edilebilmesi ve aynı hızla da oturmaya dahi gerek olmadan ayakta tüketilebilmesinden dolayı verilmiştir. TDK ise Fast Food kelimesine alternatif olarak “Hazır Yemek” tabirini önermektedir. Amerikan kültüründe önemli bir yere sahip olan ve ABD’de çok fazla tercih edilerek kısa süre içinde dev zincirler sayesinde dünya geneline yayılan Fast Food beslenme tarzı, pek çok ülkede sokak satıcılarından ziyade büfeler ve restoranlar ile desteklenmektedir. Amerikan kültüründe hamburger, sosisli ve Taco ve daha onlarca atıştırmalık ürün için kullanılan Fast Food kavramı ülkemizde değişerek artık Pizza gibi İtalyan mutfağının en önemli “ana yemeklerinden” biri için dahi kullanılır hale gelmiştir.

Büfe, seyyar satıcı ya da restoran fark etmeden anında tüketilmek üzere hazırlanan pratik yiyeceklerin tamamı Fast Food olarak nitelendirilebilir ve bu yiyeceklere hazırlandıktan sonra paketlenerek servis edilen bazı yiyecekler de dahil edilebilir. Tüketime hazır olarak sunulan ve çoğu emek arası olan bu yiyeceklerin en büyük özelliği ise “ucuz” olmalarıdır. Düşük maliyete sahip olduğu için ABD’de de özellikle belirli bir gelir kesimi için “temel besin maddesi” olarak görülen Fast Food ürünlerin fiyatları ülkelere göre değişiklik gösterse de, genel olarak dünya genelinde bu yiyeceklerin düşük fiyatlarla satıldığı söylenebilir. Patates kızartması dahi yeri geldiğinde bir Fast Food olabilirken pek çok insanın milli yemeğimiz olarak bilinen dönerin de bir Fast Food ürünü olduğunu söylemektedir. Her ne kadar bazıları bunu kabul etmese de, aslında bu tür yemeklerin yukarda bahsi geçen özellikleri düşünüldüğünde dönerin de bir Fast Food olması söz konusudur.

Seyyar arabalarda satılan ve sipariş edildikten birkaç dakika sonra afiyetle yenmeye başlayan bu yiyeceklerin içeriği de kültüre göre büyük farklılıklar göstermektedir. Buğday kullanan insanoğlu dünyanın dört bir yanında gerek Taco gerek lavaş gerekse de ekmek olsun hamurdan illa ki temel besin maddeleri ürettiğinden, Fast Food ürünler de dünyanın dört bir tarafından büyük oranda ekmek arasına konan çeşitli malzemelerden oluşmaktadır. Ekmek arasına konan bu maddeler kimi zaman çeşitli yeşillikler ve baharatlı sosların eşlik ettiği kırmızı et ürünleri olurken, kimi zamanda peynir ve şarküteri ürünleri olmaktadır.

Bir Cevap Yazın