Evlilikte sorunlar nasıl aşılır?

evlilik sorunlarıEvlilikte öncelikle her şeyden önemli problemlerin tespit edilmesi gerekir. İlişkinizdeki gelişmelere dürüst bir şekilde dışarıdan bakmalı ve sorunların ne olabileceğini görmeye çalışmalısınız. Sizi neyin rahatsız ettiğini tarafsız olarak dürüstçe gözlemleyin. Mümkün olduğu kadar çok detayı analiz etmeye çalışın. Bu eşinizi suçlayıp olayları tek tarafa yüklemekten daha ılımlı bir yaklaşım edinmenizi sağlar.

Eğer hatalı olan taraf sizseniz, eşinize saygınızı, dostluğunuzu, sevginizi ve saygınızı göstermelisiniz. Her gün eşinize onu ne kadar çok sevdiğinizi hatırlatmalı ve bunu yüreğinizden gelen kelimelerle yapmalısınız.

Sevgiliyken ya da yeni evliyken yapmış olduğunuz şeyleri tekrar yaşamınızın içine dâhil edin. Eşiniz için sürprizler, jestler, hoşa gitmek için o dönemde attığınız bütün adımları hatırlayın.

Duygularınızı açıkça ifade etmeyi öğrenin, hissettiklerinizi dürüstçe ifade edin ve olabildiği kadar açık olmaya çalışın.

Açık şekilde iletişim kurun, her zaman uzlaşmacı ve iyileştirici olmaya çalışın. İlişkiye bakış açınızı, ilişkiden beklentilerinizi konuşmaktan çekinmeyin ve her iki tarafın hemfikir olduğu ortak noktaların belirlenmesi gerekir. Ortak noktada buluşamadığınız diğer konular için de anlayışlı olun. Tabi her iki tarafında bu anlayışlı davranışı göstermesi gerekir.

Karşınızdakini dinlemeyi öğrenin. Tek taraflı ifade ve çabalar sorunlarını çözmeyecektir. Karşınızdakinin konuyla ilgili düşüncelerini olabileceğini bilmeli ve ona göre şekillenerek sağlıklı iletişimi sağlamaya çalışın. Birbirinizin duygu ve düşüncelerine saygı göstermeye çalışmalısınız.

Evliliğiniz içinde eşinizi rahatsız edecek sorunları anlamak ve bunları değiştirmeye çalışmak için çok çaba göstermeniz gerekebilir. Eşiniz sizi hala seviyor olsa bile sürekli olarak tekrarlanan sorunlardan dolayı evliliğinizden vazgeçme noktasına kadar gelmiş olabilir. İşte bu aşamada bu devam eden sorunların ne olduğunu anlamalı ve sorunları çözüme ulaştırmak için eşinizin rahatsız olduğu problemleri iyi analiz etmeyi bilmek gerekir.

Eğer seks hayatınızda sorunlar olmuşsa, yaşadığınız diğer güncel sorunlar seks hayatınıza da yansıma yapıyorsa, o zaman yapacağınız en doğru olan şey eşinizle konuyu enine boyuna konuşmak olmalıdır. Baş başa daha fazla zaman geçirmeye özen göstermeli, birbirinize biraz daha zaman ayırmalı hatta baş başa birlikte bir tatile çıkmalısınız.

Yaşamın her alanında aşılamayacak sorun yoktur. Konuya kendisini açamayan dolayısıyla da sorunları aşamayan kişiler vardır. Bu döngünün içinden çıkmak istiyorsanız, kendinizi sorunları anlamak konusunda açık tutun.

Sorunları aşmanıza yardımcı olabilecek çözümler üzerinde düşünün.

Eşinizin siz, sizin de eşiniz olmadığını, benzer taraflarınız olsa da ayrı birer kişilik olduğunuzu iyice anlamalısınız. Her ikiniz de empati yapmalı, kendini bir diğerinin yerine koymalı ve diğer tarafın bakış açısıyla sorunları çözmeye çalışmalısınız.

Sizin yaşadığınıza benzer sorunlar yaşamış olan çiftlerin deneyimlerini göz önünde tutun. Elbette birebir bunları uygulamaya da kalkışmayın. Ancak bunlardan ders almayı bilmeniz gerekir.

Geçmişte yaşanan olumsuz davranışların, bugün ilişkinizi mahvetmesine izin vermeyin. Dünden çıkaracağınız tek sonuç alınacak derslerdir.

Affetmeyi ve unutmayı öğrenmeniz gerekir. Geçmişi sürekli olarak gündeme getirmek evliliğinizi kurtarmayacaktır. Aksine sürekli bunlarla yaşamak evliliğinizin bitmesine neden olacaktır. Evli çiftlerin ilk öğrenmesi gereken eşlerini affetmeyi öğrenmek ve geçmişe sünger çekmeyi bilmek olmalıdır. Geçmişte yapılan hataları unutmalısınız.

Her ikinizin de çözüm arayışı olmalıdır. Unutmayın ki evliliğiniz bir savaş değil ve bunun kazananı da olmayacaktır.

Çift olarak birlikte hareket etmenize yardımcı olacak amaçlarınız ve hedefleriniz olmalıdır. Tartışmadan iletişim kurabilmeli, çift olarak birlikte yapacağınız aktivitelerinizin olması sorunlarınızı sonlandırabilir. Zaman zaman duygularınızı kaleme alıp eşinizle paylaşmayı denemelisiniz.

Son olarak mutlaka sabırlı olmalısınız. Evlilik sorunlarınız bir gecede ortaya çıkmadığı gibi bir gecede de sonuca ulaşmaz. Her ikinizde eşit rahatlığa erdiğinizde ve yeni bir başlangıca hazır olduğunuzda duygularınızı konuşmayı deneyin.

Bir Cevap Yazın